Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-10-15, godz. 20:32 Jak nakręcić dokument komórką? Warsztaty w Szczecinie Przy pomocy telefonu można opowiedzieć niezwykłą historię - uważa Cezary Ciszewski. Jeden z najlepszych twórców używający do kręcenia dokumentów komórki prowadził w Szczecinie warsztaty filmowe. » więcej 2016-10-15, godz. 12:42 Szczeciński zespół walczy o udział w dziecięcej Eurowizji W sobotę poznamy reprezentanta Polski na 14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. » więcej 2016-10-15, godz. 09:30 "Magia światła i muzyki". Słuchacze Radia Szczecin na koncercie Schillera [ZDJĘCIA] Ola, dwie Ule, Ralf, Bogusław i Zbyszek - słuchacze Radia Szczecin bawili się w piątek wieczorem na koncercie Schillera w Mercedes-Benz Arenie w Berlinie. » więcej 2016-10-15, godz. 09:10 Sequel „Seksu dla opornych" na deskach Teatru Współczesnego "Raj dla opornych" czyli sequel „Seksu dla opornych" miał premierę na deskach Teatru Współczesnego. » więcej 2016-10-14, godz. 22:48 Cyrwus i Zborowski czytają w Szczecinie. Pełna sala w Książnicy Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" rozpoczął się w piątek w Szczecinie. W Sali pod Piramidą w Książnicy Pomorskiej fragmenty m.in. "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza czy "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa czytali aktorzy:… » więcej 2016-10-13, godz. 13:53 Bob Dylan z Literacką Nagrodą Nobla Amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta w czwartek został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. » więcej 2016-10-13, godz. 12:10 Zmarł słynny "Czterdziestolatek" Nie żyje Andrzej Kopiczyński, słynny "Czterdziestolatek". Aktor grał główną rolę w tym serialu - inżyniera Stefana Karwowskiego. » więcej 2016-10-12, godz. 13:28 Fotografie z kosmosu do zobaczenia w Szczecinie Zdjęcia pochodzące ze zbiorów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA będzie można od środy oglądać w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. O godz. 17 odbędzie się tam wernisaż wystawy "America in Space". » więcej 2016-10-12, godz. 12:33 Malarstwo współczesne w Szczecinie 25. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego oficjalnie rozpoczyna się w Szczecinie. W środę jury ogłosi zwycięzców. Na tegoroczny przegląd swoje prace nadesłało blisko 300 artystów z całej Polski oraz zagranicy. » więcej 2016-10-12, godz. 10:40 Fotografik ze Szczecina wyróżniony Szczeciński fotografik - jako jedyny w Polsce - ze srebrnym tytułem wybitnego artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. » więcej
373374375376377378379