Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-04-16, godz. 22:00 Norweski wieczór w Szczecinie Przy okazji Dni Skandynawskich 12 Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie urządziło sobie "Wieczór z Norwegią". » więcej 2015-04-16, godz. 21:06 Koncert charytatywny pomoże spełnić ich marzenia [ZDJĘCIA] Potrzeba tylko czterech i pół tysiąca złotych, aby trójka uzdolnionych muzycznie dzieci miała szansę na dalszą edukację. W czwartek tę sumę próbowali zebrać członkowie szczecińskiego Rotary Club i Stowarzyszenia Sztuka Tak. » więcej 2015-04-16, godz. 17:20 Młodzi muzycy wystąpią na scenie Zaczynali od zera, nie mieli instrumentów, ale dzięki stowarzyszeniu Sztuka Tak spełnili swoje muzyczne marzenia i teraz młodzi muzycy ze Stołczyna dadzą charytatywny koncert. » więcej 2015-04-15, godz. 17:30 Najlepsi młodzi tancerze na scenie w Szczecinie Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote pointy" rozpoczyna się w środę w Szczecinie. » więcej 2015-04-13, godz. 19:42 Najlepsi polscy młodzi pianiści rywalizują w Szczecinie W Szkole Muzycznej przy placu Orła Białego w Szczecinie trwa rywalizacja najlepszych młodych pianistów. To czwarta edycja Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego. » więcej 2015-04-13, godz. 12:22 Günter Grass nie żyje Niemiecki pisarz noblista Günter Grass zmarł w poniedziałek 13 kwietnia. Miał 87 lat. » więcej 2015-04-11, godz. 20:49 To może być początek kariery. Czas na muzyczny przegląd Ruszyła piąta edycja przeglądu muzycznego organizowanego przez stowarzyszenie Made in Szczecin. W sobotę wieczorem w klubie przy ulicy Kolumba zaprezentowało się 16 kapel. » więcej 2015-04-11, godz. 08:47 Rachmaninow i Sybelius zabrzmieli w szczecińskiej Filharmonii Kolejny piątkowy wieczór w Filharmonii należy zaliczyć do niezwykle udanych. » więcej 2015-04-10, godz. 13:58 Fani pomogli Chorym Szczeciński zespół "Chorzy" uzbierał pieniądze na wydanie swojej drugiej płyty. To dzięki akcji na jednym z portali crowdfundingowych. » więcej 2015-04-09, godz. 21:02 Zrabowany w czasie wojny, w końcu wraca do Polski Po 75 latach do Polski wróci, zrabowany przez Niemców w czasie wojny, Pontyfikał Płocki. » więcej
420421422423424425426