Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-05-09, godz. 08:19 "Prawosławny śpiew unosi nad ziemią". Uczta w szczecińskiej cerkwi Pieśniami sprzed pięciuset lat Męski Chór Kameralny z Supraśla rozpoczął 12. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Koncert pieśni liturgicznych odbył się w cerkwi prawosławnej w Szczecinie. » więcej 2015-05-07, godz. 17:17 Przepis na najlepszego bibliotekarza Sama nie zarządza biblioteką, ale stara się ułatwić to zadanie innym. Monika Kwaśniak została Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku. » więcej 2015-05-06, godz. 14:15 Miłośnicy książek zachwyceni. Filia biblioteki powraca Czytelnicy mogą już korzystać z największej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Obiekt przy placu Lotników w środę został otwarty po kilkumiesięcznym remoncie. » więcej 2015-05-05, godz. 16:16 Pogoda krzyżuje plany miłośnikom sztuki Dwa popołudniowe spektakle Ogniska Baletowego w hali szczecińskiej Opery na Zamku odwołane. » więcej 2015-05-02, godz. 22:03 Zagrali dla podopiecznych hospicjum [ZDJĘCIA] Jona Ardyn, Sylwester Ostrowski i duet Wilento/Orłowski zagrali charytatywnie na rzecz chorych dzieci i dorosłych. Podczas koncertu w restauracji Columbus w Szczecinie można było posłuchać mieszanki soulu i jazzu. » więcej 2015-05-02, godz. 19:45 O muzyce i nie tylko. Lider Perfectu w "Potyczkach" [WYWIAD] Nieoficjalny hymn polskich sportowców - utwór "Niepokonani" Perfectu - stał się nim zupełnie przez przypadek. Ta piosenka długo po jej nagraniu była nieznana - mówił w programie "Potyczki Moniki Pyrek" lider grupy, Grzegorz Marko… » więcej 2015-04-30, godz. 08:20 Pięć lat minęło. Akademia Sztuki świętuje Akademia Sztuki w Szczecinie świętuje piąte urodziny. Z tej okazji w środę wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej odbył się uroczysty koncert, podczas którego, pod dyrekcją rektora prof. Ryszarda Handke, wystąpili studenci uczel… » więcej 2015-04-28, godz. 13:53 Muzeum Narodowe wzbogaciło się o dwa nowe obrazy [ZDJĘCIA] Obrazy Malczewskiego i Chapira za 100 tysięcy złotych wzbogaciły kolekcję szczecińskiego Muzeum Narodowego. Dzieła znajdą się w zbiorach XIX i XX-wiecznego malarstwa. » więcej 2015-04-25, godz. 18:40 Spektakl z Lublina najlepszy na Kontrapunkcie "Kryjówka" Pawła Passiniego otrzymała Grand Prix Kontrapunktu. Publiczność 50. Przeglądu Małych Form, że to lubelski "Teatr w Sieci Powiązań" zasłużył na pierwsze miejsce. » więcej 2015-04-25, godz. 02:11 Ogniste ptaki w Szczecinie. Nocna uczta na ulicach Ponad tysiąc osób obejrzało w piątkowy wieczór "Ogniste ptaki" Titanicka sprowadzone do Szczecina na Kontrapunkt. » więcej
435436437438439440441