Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

We wtorek w Książnicy Pomorskiej zaprezentowano aneks do wydanej w 2010 roku książki opisującej dzieje kolejnych Sprawiedliwych. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
We wtorek w Książnicy Pomorskiej zaprezentowano aneks do wydanej w 2010 roku książki opisującej dzieje kolejnych Sprawiedliwych. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
„Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" jest ponad 26,5 tys. osób. Pięćdziesięciu z nich po II wojnie światowej zamieszkało w Zachodniopomorskiem. By o nich nie zapomnieć szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów oraz IPN-u wydały książkę opisującą ich historie.
We wtorek w Książnicy Pomorskiej zaprezentowano aneks do wydanej w 2010 roku książki opisującej dzieje kolejnych Sprawiedliwych.

Medal i tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 r. osobom, które w czasie holocaustu niosły bezinteresownie pomoc Żydom, często narażając na śmierć życie swoje i swoich rodzin.

Po uroczystościach wręczenia medali te niezwykłe historie ponownie zamykane są w pamięci uhonorowanych - zauważyła Róża Król z TSKŻ.

- Były uroczystości nadania medali i pomyślałam, że jest to jednorazowa uroczystość i potem nikt już o tych ludziach nie będzie pamiętał, że zostanie to najwyżej w rodzinie, trzeba zatem utrwalić to w pamięci - argumentowała Róża Król.

Choć od zakończenia wojny minęły 72 lata to medale są wciąż przyznawane - mówi Paweł Knap.

- Wynika to z tego, że choć przyjaźnie zawarte w czasie wojny często przetrwały kolejne, powojenne lata, ale często dochodziło do zerwania kontaktów. Były to czasy bez internetu, bez rozwiniętej telefonii, zwykła przeprowadzka wystarczyła, by ten kontakt utracić - zaznaczył Paweł Knap.

W przyszłym roku ukazać się ma poszerzona wersja relacji Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych z województwa zachodniopomorskiego. A przez najbliższe dwa tygodnie w Książnicy dostępna jest poświęcona im wystawa.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-09-15, godz. 19:27 Robotnicy Czerwca '76 w filmie "Klecha" Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu "Klecha", poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady… » więcej 2018-09-15, godz. 17:02 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dotarł do Czachowa IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa się w sobotę w Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie. To spotkania muzyczne w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzanie ich okolic. » więcej 2018-09-14, godz. 18:07 Zakończono pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego 85 prac nadesłano na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W piątek ogłoszono wyniki pierwszego etapu. » więcej 2018-09-14, godz. 17:30 Drogi do niepodległości: „Odważmy się być wolnymi" [ZDJĘCIA] Unikatowe dokumenty, fotografie i obiekty obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 roku na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej, będzie można oglądać w zamku Książąt Pomorskich. W Galerii… » więcej 2018-09-14, godz. 11:23 Filharmonia zaczyna nowy sezon. Na początek Elgar i Strauss Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna w piątek nowy sezon. Inauguracyjny koncert poprowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny filharmonii. » więcej 2018-09-12, godz. 07:56 Konflikty pierwszej połowy XX wieku Pierwsza Wojna Światowa przyniosła Polsce wolność. Ale przyniosła też śmierć około 10 milionów ludzi, a blisko 20 mln zostało okaleczonych. Na otwartej we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Szczecina oddziale Muzeum Narodowego wystawie… » więcej 2018-09-10, godz. 08:05 Zdjęcie katedry fotografią miesiąca w konkursie Szczecin.Love Zdjęcie szczecińskiej katedry nocą wybrane zostało fotografią sierpnia w konkursie Szczecin.Love organizowanym przez Urząd Miasta Szczecin. Swoje zdjęcie może zgłosić każdy fotoamator. » więcej 2018-09-10, godz. 07:13 Benefisu Ireny Brodzińskiej na deskach Teatru Polskiego ciąg dalszy [ZDJĘCIA] Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej odbyło się w niedzielę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. Pretekstem stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy, bo sam benefis odbył się w październiku w Operze na Zamku w ramach… » więcej 2018-09-09, godz. 20:38 Festiwal Muzyków Prawdziwych rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] Nagrody VI Turnieju Muzyków Prawdziwych przyznane. Gala finałowa odbyła się w Sali Złotej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-09-09, godz. 09:27 Szekspirowskie klimaty na deskach Teatru Polskiego Była aktorka szekspirowska na emeryturze bohaterką sztuki "Lepiej już było", której szczecińska premiera odbyła się w sobotę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. » więcej
243244245246247248249