Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 09:04 Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie Warsztaty garncarskie, kiermasze rękodzieła i koncerty. Tak wygląda sobotni program Dni Kultury Ukraińskiej na Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2018-08-31, godz. 20:16 Próba przed koncertem "Radio Szczecin dla Niepodległej. Muzyka Polka" [ZDJĘCIA] Trwają próby muzyków przed sobotnim koncertem "Radio Szczecin dla Niepodległej. Muzyka Polka". Na scenie wystąpią: West Side Sinfonietta, czyli muzycy z Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki… » więcej 2018-08-31, godz. 07:46 Ameryka żegna królową soulu W piątek w Stanach Zjednoczonych odbędzie się pogrzeb Arethy Franklin. Poprzedzi go ceremonia pożegnalna. Wydarzenia będą miały charakter prywatny. » więcej 2018-08-29, godz. 07:51 Takie rzeczy tylko w Szpargałku [ZDJĘCIA] Maszyna do pisania, PRL-owskie krzesła, zabawki, rowery, obrazy czy płyty winylowe - po raz dwunasty otwarta zostanie w środę galeria „Szpargałek" w Szczecinie. » więcej 2018-08-28, godz. 12:21 Pożegnanie gwiazdy muzyki soul W Stanach Zjednoczonych rozpoczną się we wtorek uroczystości pożegnalne Arethy Franklin. Gwiazda muzyki soul zmarła 16 sierpnia po wieloletniej chorobie nowotworowej. » więcej 2018-08-28, godz. 10:02 Polski aktor zagra w hollywoodzkiej produkcji Rafał Zawierucha zagra młodego Romana Polańskiego w najnowszym filmie Quentina Tarantino - informują ogólnopolskie media, powołując się na "The Hollywood Reporter". » więcej 2018-08-28, godz. 07:40 Historia elitarnej jednostki polskich pilotów na dużym ekranie. Premiera w Warszawie W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Film w reżyserii Denisa Delicia, który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera ukazuje losy polskich pilotów, którzy początkowo niedoceniani… » więcej 2018-08-26, godz. 09:14 Finansowe cięcia, ale festiwal trwa. Jury Famy ogłosiło werdykt [WIDEO] Zakończył się 48. Festiwal Fama w Świnoujściu. Dwustu uczestników, kilkadziesiąt premierowych występów - to bilans, którym mogą pochwalić się organizatorzy tegorocznej edycji najstarszego w Polsce festiwalu młodego pokolenia. » więcej 2018-08-26, godz. 08:57 Jedna z najsłynniejszych ballad Paula McCartney'a ma pół wieku Legendarna Hey Jude ma 50 lat. Dokładnie pół wieku singiel Beatlesów ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Na brytyjską premierę poczekał jeszcze cztery dni. » więcej 2018-08-25, godz. 12:13 Najbardziej uzdolnieni na finale Famy To będzie fantastyczne podsumowanie 48. edycji Famy. Na zakończenie uczestników festiwalu będzie można podziwiać podczas koncertu "Hej, czy nie wiecie". » więcej
260261262263264265266