Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-06-25, godz. 11:37 SEFF: Jasina i Żegliński wygrywają Zachodniopomorskie Shorty Laureatka Studenckiego Oscara Alicja Jasina z filmem 'Once Upon a Line' oraz absolwent szczecińskiej Akademii Sztuki Mateusz Żegliński i jego 'Pan Charon' triumfują na Szczecin European Film Festival. Wygrali - poświęcony twórcom związanym… » więcej 2017-06-25, godz. 10:30 Rosjanin Kirill Zolochevskiy zwycięzcą XIX Turnieju Tenorów [ZDJĘCIA] Łącznie wystąpiło ośmiu tenorów z Polski, Bługarii, Ukrainy, Egiptu, Gruzji i Rosji. I właśnie artysta z tego ostatniego państwa otrzymał ponad 800 róż, bo o zwycięstwie śpiewaka decydowała publiczność, która głosowała… » więcej 2017-06-24, godz. 18:53 Słowianie na Zamku, wianki nad Odrą. W Szczecinie świętują Noc Kupały [ZDJĘCIA] Słowiańska osada stanęła w sobotę na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To w ramach obchodów Nocy Kupały. » więcej 2017-06-24, godz. 13:12 Kolejny konkurs SEFF rozstrzygnięty. Najlepszy teledysk wybrany [WIDEO] Kolejny zwycięzca w ramach Szczecin European Film Festival wyłoniony. Konkurs klipów, czyli POP SEFF, wygrał Adrian Szczepaniak. To za teledysk zrealizowany do utworu 'Madness' duetu SOXSO. » więcej 2017-06-23, godz. 21:21 Najwybitniejsi artyści na wystawie "Mistrz i Morze" [ZDJĘCIA] Po raz piąty ArtGalle zorganizowała wystawę 'Mistrz i Morze'. » więcej 2017-06-23, godz. 15:33 Rozpoczął się SEFF. Pierwszy konkurs rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] Konkurs Telefon Art w ramach Szczecin European Film Festival 2017 rozstrzygnięty. Wygrał go mieszkający na co dzień w Los Angeles Jamie Naqvi z filmem 'Passenger'. » więcej 2017-06-23, godz. 14:23 Tenorzy zmierzą się na głosy. W sobotę wielki turniej [WIDEO] To impreza, która stoi między tym co proponuje teatr a sztuka popularna - tak o 19. Wielkim Turnieju Tenorów mówił w 'Rozmowach pod krawatem' Jerzy Wołosiuk. Według dyrektora artystycznego szczecińskiej Opery Na Zamku, będzie to szansa… » więcej 2017-06-22, godz. 14:42 Skarby dominikanów w ramach projektu Logosfera [ZDJĘCIA] Wystawa 'Skarby dominikanów' stanęła w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie w ramach projektu Logosfera. Na ekspozycji prezentowane są zbiory szczecińskiego Muzeum Narodowego i Archiwum Państwowego oraz Muzeum Archidiecezjalnego… » więcej 2017-06-22, godz. 12:55 Filmowe święto w Szczecinie. Rusza letnia odsłona SEFF Rusza letnia odsłona Szczecin European Film Festival. Organizatorzy zapowiadają ją jako 'lżejsze wydanie' tradycyjnej, jesiennej edycji festiwalu. W programie imprezy jest około 20 wydarzeń, w tym trzy konkursy. » więcej 2017-06-22, godz. 10:36 "Paprykarz i Oranżada", czyli piosenki, które wytrzymały próbę czasu To odświeżenie dźwięków - tak o dwudniowym festiwalu 'Klubowy Paprykarz i Oranżada' mówi jego pomysłodawca. Impreza odbędzie się w szczecińskiej Filharmonii 5 i 6 lipca. » więcej
306307308309310311312