Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-12-22, godz. 14:36 Tajemniczy seans, Szekspir na wielkim ekranie... Radio Szczecin Poleca Spotkanie w Starej Rzeźni w Szczecinie pod hasłem 'Mama to kobieta', teatr brytyjski na wielkim ekranie czy sekretny seans w Hormonie - to część wydarzeń, które w czwartek czekają na mieszkańców Szczecina i regionu. » więcej 2016-12-22, godz. 08:41 15. rocznica śmierci lidera zespołu Republika 15 lat temu zmarł Grzegorz Ciechowski - lider i wokalista zespołu Republika. » więcej 2016-12-22, godz. 07:31 Zasoby Biblioteki Narodowej dostępne w szczecińskich wypożyczalniach Miejska Biblioteka Publiczna oferuje bezpłatny dostęp do całej bazy Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, w tym do książek oraz czasopism naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy. » więcej 2016-12-21, godz. 13:56 Dzieje się w Szczecinie i regionie. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Szkolne jasełka w Kołobrzegu, szczecińscy filharmonicy kameralnie oraz spektakl 'Prywatna klinika' w Teatrze Polskim - to część wydarzeń, które w środę czekają na mieszkańców Szczecina i regionu. » więcej 2016-12-20, godz. 14:49 Dzieje się we wtorek. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Projekt 'OKNO-ZBLIŻENIA' w Teatrze Kana, Blogowigilia w Rotundzie Północnej, pokaz filmu 'Carol' w Hormonie oraz świąteczny koncert w Browarze Polskim - to wydarzenia, które we wtorek czekają na mieszkańców Szczecina. » więcej 2016-12-19, godz. 15:03 Na dobry początek tygodnia. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Mazowsze w filharmonii szczecińskiej, Blogowigilia w Szczecinie czy charytatywna impreza 'Szczecin Razem' w CityHall - to tylko niektóre wydarzenia, które w tym tygodniu odbędą się w Szczecinie oraz… » więcej 2016-12-16, godz. 15:31 Radio Szczecin Poleca na weekend Weekendowe 'polecanki' zaczynamy od zaproszenia dla fanów Gwiezdnych Wojen. Po kinie można wybrać się na Jarmark Bożonarodzeniowy, a także festiwal digital_ia. Powiemy też o przeglądzie światowego kina krótkich form komórkowych… » więcej 2016-12-16, godz. 12:35 "Powidoki" bez szans na Oscara 'Powidoki' Andrzeja Wajdy nie powalczą o Oscara. Film nie trafił na tzw. krótką listę obrazów nominowanych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. » więcej 2016-12-15, godz. 14:43 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W serwisie m.in. o wystawie obrazów Tomasza Rzeszutka w Galerii Wschodniej, spotkaniu z poezją Boba Dylana oraz koncercie Retro Gitar. » więcej 2016-12-15, godz. 10:07 Zmarł Bohdan Smoleń, legenda polskiego kabaretu W czwartkowy poranek w poznańskim szpitalu zmarł Bohdan Smoleń - członek kabaretu Tey, w którym występował razem z Zenonem Laskowikiem. » więcej
339340341342343344345