Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-12-02, godz. 18:25 Szczecińska filharmonia zagra Karłowicza Piątkowy koncert odbywa się z okazji 140. rocznicy urodzin patrona filharmonii, Mieczysława Karłowicza. Szczecińscy filharmonicy zagrają m.in. poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie". » więcej 2016-12-02, godz. 14:05 Dzieje się w weekend. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Premiera nowego filmu Clinta Eastwooda "Sully", koncert Sylwii Grzeszczak w szczecińskiej Azoty Arenie, a w Słowianinie występ grupy Łąki Łan, do tego premiera "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku w Szczecinie oraz koncert duetu… » więcej 2016-12-02, godz. 08:04 Specjalny pokaz filmu "Smoleńsk" w USA Około 150 osób - Polaków i Amerykanów - obejrzało w czwartek w stolicy USA film "Smoleńsk". Projekcję zorganizowała polska ambasada w Waszyngtonie. » więcej 2016-12-01, godz. 21:22 Fani Szekspira w szczecińskim Multikinie Fanów twórczości Williama Szekspira w Szczecinie nie brakuje. Niektórzy pojawili się w czwartek w jednym z kin, by obejrzeć spektakl "Król Lear", zarejestrowany w londyńskim teatrze Barbican. » więcej 2016-12-01, godz. 13:57 Czwartek z Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W czwartek polecamy: spotkanie ze słynnym kajakarzem Aleksandrem Dobą w Kołobrzegu, prelekcję poświęconą zmęczeniu w kulturze nowoczesnej czy teatr brytyjski na wielkim ekranie. » więcej 2016-12-01, godz. 10:16 50-lecie działalności artystycznej prof. Bohdana Boguszewskiego Stworzył podwaliny Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyrygował w całej Europie i nie tylko, nagrodzono go m.in. Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis czy Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie Nauk Artystycznych. » więcej 2016-11-30, godz. 23:47 Grupa ETA zagrała w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W listopadowym wydaniu cyklu [3x1] na naszej scenie pojawił się szczeciński zespół ETA. » więcej 2016-11-30, godz. 18:47 Język polski zawdzięcza mu niektóre wyrażenia Zmagający się z hipochondrią i ceniący bardziej blondynki niż brunetki urozmaicił język polski. Taki był Henryk Sienkiewicz. Jego twórczości i życiu przyjrzeli się uczestnicy sympozjum „Przerabianie Sienkiewicza” w Zachodniopomorskim… » więcej 2016-11-30, godz. 14:38 Dzieje się w środę. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Spektakl "Kobieta Pierwotna" w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu; Koncert De Mono w sali koncertowej przy Energetyków w Szczecinie oraz Soyka&Cracow Singers w szczecińskiej filharmonii - to niektóre wydarzenia, które w środę odbędą… » więcej 2016-11-29, godz. 20:57 Szczecińska ETA na naszej scenie! [WIDEO, ZDJĘCIA] W najnowszej odsłonie cyklu [3x1] gościć będziemy zespół ETA. Koncertu grupy będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23. » więcej
365366367368369370371