Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-11-23, godz. 17:34 Spotkanie ze "szczecińskim Danem Brownem" Najnowsza książka "szczecińskiego Dana Browna" już w sprzedaży. To "Latarnia umarłych", kontynuacja debiutu Leszka Hermana "Sedinum. Wiadomość z podziemi". » więcej 2016-11-23, godz. 14:47 Radio Szczecin Poleca w środę [WIDEO] Radio Szczecin poleca pokaz slajdów z rowerowej wyprawy po Mołdawii, a także Czesław dla Was zaśpiewa w Policach, a Anita Lipnicka w Szczecinie. Na zakończenie jam session na Scenie Free Blues Clubu. Poleca Dominika Komarnicka. » więcej 2016-11-22, godz. 13:56 Radio Szczecin Poleca - wydarzenia kulturalne [WIDEO] Teatr Baniek Mydlanych to unikalne edukacyjne show dla dzieci “Dziwactwa Mistrza Bulbulasa”. » więcej 2016-11-21, godz. 14:51 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Poniedziałkowy serwis zapowiada najważniejsze wydarzenia kulturalne w środku tygodnia, a czekają nas m.in. koncerty Moniki Brodki, Taco Hemingway'a oraz festiwal komedii SZPAK. » więcej 2016-11-20, godz. 09:19 Polskie kino w Chicago. Kto laureatem festiwalu? Film "Maria Skłodowska-Curie. Odwaga wiedzy" z Karoliną Gruszką w roli głównej, otrzymał główną nagrodę "Złotych Zębów Kamery" na 28. Festiwalu Filmów Polskich w Chicago. » więcej 2016-11-19, godz. 17:24 Miniatura wieży Eiffla stanęła w Starej Rzeźni [WIDEO] Podczas warsztatów w ramach Dni Kultury Francuskiej dzieci poznawały język, kulturę i jedną z najważniejszych budowli Paryża. » więcej 2016-11-18, godz. 19:28 Ministerstwo zacieśnia współpracę z filharmonią Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce współprowadzić szczecińską filharmonię. Szczegóły na razie nie są znane. Jak informuje dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Dorota Serwa, trwają ustalenia jak współpraca… » więcej 2016-11-18, godz. 14:54 Radio Szczecin Poleca na weekend [WIDEO] W serwisie m.in. o Jesiennej Scenie Tańca w Gryfinie, koncertach Comy i Hanzy w Szczecinie czy spektaklu "Bożyszcze kobiet" w Pleciudze. » więcej 2016-11-18, godz. 08:49 Dwustu śpiewaków-amatorów wystąpi razem z artystami Opera na Zamku organizuje pierwsze w Polsce widowisko pod hasłem "Śpiewać każdy może!". » więcej 2016-11-18, godz. 01:28 Jak pokazać partyturę? Medialny Stan Wyjątkowy w muzeum "Medialny Stan Wyjątkowy: Partytury" - to tytuł wystawy, którą od czwartku można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Swoje prace prezentują tam profesorowie, wykładowcy, absolwenci i studenci szczecińskiej… » więcej
367368369370371372373