Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-12-06, godz. 21:00 Mocne brzmienia dla Marysi Charytatywny koncert rockowy odbył się w niedzielę w klubie Alter Ego w Szczecinie. Cztery szczecińskie zespoły zagrały dla 5-letniej Marysi Waś. Dziewczynka choruje na raka. » więcej 2015-12-06, godz. 00:21 Przyjdź na koncert i pomóż chorej Marysi Rockowe granie dla 5-latki chorej na raka w niedzielę w szczecińskim klubie Alter Ego. » więcej 2015-12-05, godz. 21:46 Wieczór z Krzysztofem Antkowiakiem w Radiu Szczecin. Simplefileds w S1 [WIDEO, ZDJĘCIA] To był wieczór pełen muzycznych przeżyć - tak o koncercie Krzysztofa Antkowiaka i Marcina Domurata mówili słuchacze. Duet Simplefileds wystąpił w sobotę wieczorem w studiu koncertowym S1 Radia Szczecin. » więcej 2015-12-04, godz. 19:00 Bilety na koncerty Adele wysprzedane w kilka minut Brytyjska wokalistka Adele bije nie tylko rekordy sprzedaży płyt. Bilety na koncerty artystki w Niemczech rozeszły się w zaledwie kilka minut. Adele przyjedzie do Berlina w maju przyszłego roku. » więcej 2015-12-03, godz. 12:56 "Igraszki z historią" Kaczanowskiego. Promocja w Radiu Szczecin Promocja książki 'Igraszki z historią' Mieczysława Kaczanowskiego, dziennikarza, opozycjonisty oraz jednego z twórców 'Solidarności', odbędzie się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2015-11-30, godz. 23:08 Widzowie wybrali najlepszego aktora i spektakl Konrad Pawicki i 'Dzieje grzechu' z Bursztynowymi Pierścieniami. Plebiscyt widzów teatralnych rozstrzygnięty. » więcej 2015-11-30, godz. 16:38 Michael Jackson symfonicznie. Koncert w Szczecinie Rozdajemy bilety na koncert 'Tribute to Michael Jackson-Symfonicznie' w Szczecinie. Utwory króla popu wykonają m.in. Natalia Kukulska i Anna Dąbrowska. » więcej 2015-11-29, godz. 22:16 Koncert Debory Brown zakończył Europejskie Targi Muzyczne [WIDEO] Targi „Co jest grane?” to m.in. koncerty wielkich gwiazd, rozmowy, panele dyskusyjne, wystawy oraz spotkania z artystami. » więcej 2015-11-29, godz. 21:01 Japońska sztuka malowania w rytm muzyki [WIDEO, ZDJĘCIA] Artysta grafik Seiji Yamauchi specjalizuje się w tworzeniu obrazów w rytm muzyki. » więcej 2015-11-29, godz. 10:53 Konkurs SZPAK rozstrzygnięty Antoni Gorgoń Grucha niekwestionowanym zwycięzcą konkursu kabaretowego 9. Festiwalu Komedii SZPAK w Szczecinie. » więcej
387388389390391392393