Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-04-21, godz. 07:12 Wilczyńska i Smolik nagrodzeni Fryderykami Statuetkę Fryderyka w kategorii "Jazzowy debiut roku" szczecinianka odebrała podczas 22. gali Nagród Akademii Fonograficznej. » więcej 2016-04-20, godz. 07:42 Spektakl muzyki i tańca bractwa Mevlevi na początek Szczecin Music Fest W środę wieczorem w szczecińskiej filharmonii odbędzie się pierwszy koncert w ramach festiwalu Szczecin Music Fest. Zainaugurują go pochodzący z Syrii Wirujący Derwisze. » więcej 2016-04-20, godz. 07:29 Owacja na stojąco dla Krystyny Jandy Krystyna Janda znowu zachwyciła szczecińską publiczność otrzymała owacje na stojąco. Janda wystąpiła na scenie Teatru Współczesnego w ramach Kontrapunktu. Publiczność 51. Przeglądu Małych Form obejrzała sztukę "Maria Callas… » więcej 2016-04-19, godz. 19:15 Legendarna grupa Roxette odwołuje trasę koncertową Trasa zespołu Roxette została odwołana z powodu pogorszenia się zdrowia wokalistki zespołu - Marie Fredriksson. Artystka ma raka mózgu. » więcej 2016-04-18, godz. 18:42 Wystawa plakatu teatralnego na początek 51. Kontrapunktu Wystawa polskiego plakatu teatralnego, wcześniej - spektakle dla dzieci i pokazy produkcji zachodniopomorskich. W Szczecinie wystartował 51. Kontrapunkt. » więcej 2016-04-18, godz. 17:04 Przedwojenny Szczecin w nowej grze [ZDJĘCIA] Historia przedwojennego Szczecina stała się tłem nowej gry planszowej. "Kupiec Szczeciński" jest w fazie ostatnich testów. » więcej 2016-04-18, godz. 12:20 "Błąd" w sieci. Łona wraca po latach przerwy [WIDEO] Premiera nowego teledysku Łony i Webbera. Klip pod tytułem "Błąd" już w sieci. Zagrali w nim m.in. aktorzy ze szczecińskich teatrów: Współczesnego i Kana, a także jazzman Marka Kazana. » więcej 2016-04-17, godz. 08:32 "Polowanie na czarownice" w Operze na Zamku Znakomita premiera baletowa w Operze na Zamku w Szczecinie. Inspirację dla baletu "Polowanie na czarownice" stanowi prawdziwa historia Anny Göldi, żyjącej w XVIII wieku służącej ze Szwajcarii, która została oskarżona o czary. » więcej 2016-04-16, godz. 08:47 Filipinki zjechały do Szczecina Spotkanie z pierwszym polskim girlsbandem poprowadzi autor monografii o Filiipinkach - Marcin Szczygielski. Opowiedzą o swoim zespole i o naszym mieście. » więcej 2016-04-15, godz. 15:33 „Szczecinianie" jadą do Portugalii Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie" w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Almeirim zaprezentuje sześć choreografii inspirowanych różnymi rejonami Polski. » więcej
394395396397398399400