Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-03-04, godz. 07:00 Będzie druga płyta "Chorych" Szczeciński zespół "Chorzy" wydaje kolejną płytę. Grupa poinformowała, że album "Nieznośna lekkość hitów" będzie można kupić od 22. kwietnia. » więcej 2015-03-03, godz. 18:14 Lupa, Peszek i Wrocławski na jubileuszowym Kontrapunkcie 17 kwietnia rusza w Szczecinie 50. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. » więcej 2015-03-03, godz. 10:55 "Polskie Oscary" rozdane [WIDEO] Film "Bogowie" był najlepszą polską produkcją ubiegłego roku - uznała komisja nagród "Orły". » więcej 2015-02-28, godz. 21:18 Klasyka rocka na skrzypcach i wiolonczeli. "Czerwone obcasy" w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Kwartet smyczkowy "Red Heels" wystąpił w naszym studiu koncertowym S - 1. Zespół tworzą cztery młode artystki - Ania, Kamila, Olga oraz Afrodyta. » więcej 2015-02-28, godz. 19:11 Tancerz z Broadwayu prowadził warsztaty w Szczecinie Nauczyciel z prestiżowej szkoły Broadway Dance Center poprowadził lekcję w jednej ze szczecińskich szkół tańca. » więcej 2015-02-27, godz. 21:45 Charlie Monroe w Schodach do Nieba [WIDEO] Szczecińska grupa Charlie Monroe grająca psychodelicznego rocka zagrała podczas kolejnej odsłony cyklu [3x1]. Rozmowy z zespołem oraz ich muzyki można było posłuchać w audycji "Schody do nieba". » więcej 2015-02-27, godz. 08:18 Pierwszy rockowy festiwal w Szczecinie Rockowe kapele opanują w piątek Szczecin. W hali Azoty Arena odbędzie się dziś Rocket Festiwal. To pierwsza edycja imprezy w naszym mieście. » więcej 2015-02-26, godz. 12:53 Rockowe trio w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecińska grupa Charlie Monroe, grająca psychodelicznego rocka, zaprezentuje się podczas kolejnej odsłony cyklu [3x1]. Koncertu zespołu będzie można posłuchać w piątkowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po 22. » więcej 2015-02-26, godz. 10:24 Fani Quo Vadis uzbierali pieniądze na płytę zespołu Fani złożyli się na wydanie płyty szczecińskich metalowców - zespół Quo Vadis potrzebował niespełna dziesięciu tysięcy złotych na opłacenie kosztów wynajęcia studia, przygotowanie projektu graficznego albumu i jego wytłoc… » więcej 2015-02-25, godz. 17:00 Budynek szczecińskiej Filharmonia wyróżniony. Jest w ścisłym finale Budynek Filharmonii Szczecińskiej w ścisłym finale konkursu Komisji Europejskiej. Nagroda imienia Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. » więcej
434435436437438439440