Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Kanwą wystawy są wydarzenia, które rozegrały się w czasach pomiędzy schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego a początkami państwa polskiego. Wtedy przez ziemie dzisiejszej Polski przetaczały się plemiona barbarzyńskie. Początkowo przybywały z północy, między innymi Goci, a potem ze wschodu, np. Hunowie i Słowianie. Tworzyli małe państewka plemienne i własne królestwa. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami.

Jak mówi archeolog Bartłomiej Rogalski, okres wędrówek ludów między IV a VIII wiekiem nie był dobrze zbadany. - Stan badań był dosyć zapóźniony, dlatego nas archeologów bardzo cieszy to, że udało się zgromadzić wybitnej klasy naukowców i dokonać weryfikacji niektórych zagadnień. Na przykład jednym z takich osiągnięć jest to, że możemy przypuszczać, iż ludność germańska przebywała na ziemiach polskich przynajmniej do VI wieku, później pojawili się Słowianie - opowiada kurator.

Na wystawie jest ponad 500 obiektów z 12 muzeów z całej Polski. To między innymi monety, elementy strojów i uzbrojenia oraz ozdoby. - Piękne naczynia ze srebra, sztuka jubilerska - wymienia Rogalski. - Zagrożeni Germanowie uciekali do tzw. stanowisk refugialnych mieszczących się na szczytach gór i w jaskiniach. Tam chowali cenne dla nich przedmioty, takie jak monety czy złota i srebrna biżuteria, którą można oglądać na wystawie.

Ekspozycja "Barbarzyńskie tsunami" będzie czynna w gmachu szczecińskiego muzeum przy ulicy Staromłyńskiej do 7 stycznia przyszłego roku. Potem wystawa będzie wędrować po Polsce.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2015-01-04, godz. 13:58 "Ida" znów z nagrodą. Tym razem za kreację Kuleszy Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych przyznało Agacie Kuleszy drugie miejsce w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa". To wyróżnienie za jej rolę w filmie "Ida" Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2015-01-02, godz. 19:48 Ida z kolejną nagrodą Komisja konkursowa festiwalu "Capri Hollywood", który odbywa się we Włoszech, uznała film Pawła Pawlikowskiego za najlepszą produkcję nieanglojęzyczną. » więcej 2014-12-27, godz. 17:51 Czego nie lubi Robert Górski? [WYWIAD] Sam zawodowo zajmuje się opowiadaniem dowcipów, ale nie lubi kiedy za żarty biorą się jego fani. Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju był gościem programu "Potyczki Moniki Pyrek" w Radiu Szczecin. » więcej 2014-12-27, godz. 08:45 Rockowe brzmienia w Alter Ego. "Młodzi gniewni dla zwierzaków" Zagrają dla bezdomnych zwierzaków z Polic. W sobotę o 18 w Klubie Alter Ego rozpocznie się trzecia edycja imprezy "Młodzi gniewni dla zwierzaków". » więcej 2014-12-26, godz. 15:18 Holland ocenia "Idę" [WIDEO] "Ida" jest faworytem do Oskara - tak uważa reżyser Agnieszka Holland. Według niej, czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego jest "ostentacyjnie i bezczelnie minimalistyczny" i opowiada o uniwersalnych problemach. » więcej 2014-12-25, godz. 10:25 Szczecińscy artyści zagrają dla ubogich rodzin Koncert "Szczecin Razem" rozpocznie się o 21 w klubie City Hall. » więcej 2014-12-23, godz. 11:06 "Joe Cocker to był normalny otwarty facet" To był normalny, otwarty facet - tak o Joe Cockerze mówi organizator koncertu artysty w Szczecinie. » więcej 2014-12-22, godz. 19:58 Joe Cocker nie żyje [WIDEO] Legendarny piosenkarz rockowy i popowy, Joe Cocker, zmarł w poniedziałek 22 grudnia. Miał 70 lat - informuje BBC. Przyczyną śmierci artysty był rak płuc. » więcej 2014-12-20, godz. 10:37 Tancerki i symfonicy na jednej scenie. "Dziadek do orzechów" w Filharmonii Kompozycje z "Dziadka do orzechów", słynnego baletu Piotra Czajkowskiego, zagrali szczecińscy symfonicy. Koncert odbył się w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2014-12-19, godz. 22:21 LeeMeet Trio zagrał w Studiu S-1 [WIDEO] Szczeciński zespół jazzowy LeeMeet Trio zaprezentował się podczas kolejnej odsłony naszego cyklu [3x1]. Koncertu grupy można było posłuchać w piątkowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. » więcej
450451452453454455456