Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Powieść Marka Bieńczyka "Tworki".
Powieść Marka Bieńczyka "Tworki".
Najlepsza i najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka "Tworki" doczekała się adaptacji teatralnej. W dodatku to monodram, w którym występuje adaptator Marek Żerański.
Akcja powieści rozgrywa się w roku 1943 w podwarszawskich Tworkach. Jej bohaterowie to grupka dwudziestolatków, dziewcząt i chłopców, Polaków i Żydów, którzy pracują w pozostającym pod niemieckim zarządem szpitalu psychiatrycznym. Okazuje się, że jedynym normalnym miejscem w nienormalnym świecie jest zakład dla obłąkanych. Znajdują tu azyl, dający nadzieję na w miarę spokojne i godne przetrwanie okupacji. Wydaje się, że piekło okupacji hitlerowskiej ich nie dotyczy. Na niedzielnej premierze był sam autor, Marek Bieńczyk.

Bohaterowie "Tworek" pracują i czasami nawet się bawią. Jednak po kolei znikają z wydawało by się bezpiecznego miejsca. Pozostają tylko po nich listy - mów Marek Żerański.

- Pomieść jest napisana formą gawędową. Narrator, czyli taka wiodąca postać, toczy lekką gawędę, co prawda o odchodzeniu - mówi Żerański.

Marek Bieńczyk nie krył wzruszenia po premierze.

- Jestem wzruszony, miałem łzy w oczach. Myślę, że to się udało, ale jestem tak poruszony, że trudno mi to oceniać. To jest trudny tekst, nie jest sceniczny - mówi Bieńczyk.

Kolejny spektakl "Tworek" już we wtorek na scenie Teatru Polskiego.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-01-09, godz. 21:11 Teatr wydzierżawił halę przy ul. Energetyków Teatr Polski wydzierżawił od Opery na Zamku halę namiotową przy ul. Energetyków w Szczecinie. Umowa została podpisana na rok, z możliwością przedłużenia. » więcej 2018-01-08, godz. 11:12 Jedna z ważniejszych strat wojennych wraca do Krakowa Uznany za zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku” wraca do Krakowa. » więcej 2018-01-08, godz. 08:58 Złote Globy rozdane. Dominacja jednego filmu Filmy „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” oraz „Lady Bird” zdobyły główne nagrody podczas tegorocznych Złotych Globów. Polsko-brytyjska koprodukcja z akcentem szczecińskim nie otrzymała nagrody. » więcej 2018-01-07, godz. 18:16 Dla kogo Złote Globy? "Twój Vincent" z nominacją [WIDEO] Reżyserka filmu "Twój Vincent" Dorota Kobiela z niecierpliwością czeka na galę rozdania Złotych Globów. W tym roku do tej nagrody, w kategorii najlepsza animacja, nominowany jest jej film, który zrealizowała wspólnie z Hugh Welc… » więcej 2018-01-07, godz. 17:57 "Rodzina Rodzinie". Charytatywny koncert dla Aleppo Charytatywny koncert "Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo" odbędzie się w niedzielę wieczorem w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podczas jego transmisji będzie można wysyłać SMS-y i wesprzeć program pomocy… » więcej 2018-01-07, godz. 14:42 Styczniowe spotkanie z muzyką. Uczniowie zagrali mistrzów Kompozycje najwybitniejszych twórców świata zagrali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. To w ramach koncertu "Styczniowe spotkanie z muzyką", który w niedzielę odbył się w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chro… » więcej 2018-01-07, godz. 10:44 Polsko-brytyjski film z szansą na Złotego Globa Polsko-brytyjska koprodukcja "Twój Vincent" ma duże szanse na Złoty Glob w kategorii "najlepszy film animowany". » więcej 2018-01-07, godz. 09:28 Polska prapremiera w szczecińskim teatrze Pierwsza premiera teatralna w tym roku odbyła się w sobotę w Teatrze Polskim. To "Pensjonat Pana Bielańskiego". » więcej 2018-01-06, godz. 07:23 Koncert prezydencki w Filharmonii [ZDJĘCIA] Czajkowski, Kilar i Haydn w szczecińskiej Filharmonii. W piątek wieczorem odbył się tam coroczny koncert prezydencki. » więcej 2018-01-05, godz. 15:10 Cenne dzieła w Muzeum Narodowym w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 70 prac Augusta Ludwiga Mosta trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Niemiecki malarz epoki biedermeieru to jeden z najważniejszych twórców XIX-wiecznego Szczecina i Pomorza. » więcej
294295296297298299300