Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rafał Grzenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Rafał Grzenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Reporter Rafał Grzenia, który kilka razy odwiedzał tereny opanowane przez rebeliantów w objętej rewolucją i wojną domową Syrii oraz rozmawiał z setkami ludzi cierpiących przez ciągnący się od lat konflikt, spotkał się z czytelnikami w Szczecinie.
Spotkanie odbyło się w czwartek wieczorem w Książnicy Pomorskiej. Grzenia prezentował swoją książkę "Sura", która jest "zapisem antyrządowej rewolucji, składającym się z osobistych doświadczeń".

- To książka, która próbuje pokazać rewolucję syryjską od strony naszego doświadczenia, czyli ludzi, którzy podróżowali po tym kraju, ale też od strony ludzkich emocji. Chcieliśmy opisać to, co Syryjczycy czują, o czym marzą, czego się boją i na co są narażeni w czasie wojny - wyjaśniał autor.

Rafał Grzenia mówił także jak dziś wygląda sytuacja w Syrii, gdy dyktatura Baszszara al-Asada stłumiła rebelię przy pomocy Rosji. - Sytuacja od strony ekonomicznej jest niewątpliwie ciężka. Kraj jest zniszczony, ciągle toczą się tam walki i będą się toczyć jeszcze przez najbliższe lata, mimo że strona prezydencka zwycięża. Kraj jest też zniszczony kulturowo, mianowicie zachwiało się to, co przed wojną była najważniejsze dla Syrii, czyli zdolność funkcjonowania obok siebie różnych wyznań - mówił autor.

Książka Rafała Grzeni składa się z kilkudziesięciu miniaturowych reportaży ilustrowanych zdjęciami fotoreportera Macieja Moskwy, który towarzyszył Grzeni w podróżach po Syrii.

Rafał Grzenia jest literaturoznawcą i krytykiem literackim, pisarzem oraz członkiem kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni. Od ponad dekady podróżuje po Bliskim Wschodzie. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym".
Grzenia prezentował swoją książkę "Sura", która jest "zapisem antyrządowej rewolucji, składającym się z osobistych doświadczeń".
Rafał Grzenia mówił także jak dziś wygląda sytuacja w Syrii, gdy dyktatura Baszszara al-Asada stłumiła rebelię przy pomocy Rosji.

Zobacz także

2018-02-19, godz. 06:52 Nagrody BAFTA wręczone. Kto zgarnął najwięcej statuetek? Tegoroczne nagrody BAFTA rozdane. Nominowany, polsko-brytyjski 'Twój Vincent' nie otrzymał statuetki w kategorii 'animacja'. Wygrał amerykański musical 'Coco'. » więcej 2018-02-17, godz. 09:25 Filharmonia świętuje jubileusz. "Rozkłada na łopatki" [ZDJĘCIA] Bisy i długie owacje na stojąco - tak zakończył się wieczorem koncert w Filharmonii w Szczecinie. Znakomita sopranistka Aleksandra Kurzak i równie wyśmienity tenor Roberto Alani zauroczyli publiczność swoim występem. » więcej 2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana 'Początek' została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej 2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu 'I żyli długo i w Szczecinie', w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym 'Monidło', 'Party przy świecach', 'Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł' oraz 'Smoleńsk'. » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy 'Nie tylko dla romantyków i reumatyków'. » więcej 2018-02-13, godz. 17:48 Kiermasz książek "za złotówkę" w Książnicy Pomorskiej Literackie klasyki, encyklopedie ale też popularne 'czytadła' za symboliczną kwotę do kupienia na kiermaszu w Książnicy Pomorskiej - inicjatorami są członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. » więcej 2018-02-13, godz. 08:45 Radio świętuje na całym świecie 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 93 lata - pierwsza próbna audycja została wyemitowana w 1925 roku. Od tamtej pory radio zgromadziło bogatą kolekcję nagrań. » więcej
265266267268269270271