Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Twórcy filmu "Moja siostra" (od lewej): Bibianna Chimiak, Paweł Kulik, Eliza Holubowska, dr Teresa Andrzejewska i Michał Kulik. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Twórcy filmu "Moja siostra" (od lewej): Bibianna Chimiak, Paweł Kulik, Eliza Holubowska, dr Teresa Andrzejewska i Michał Kulik. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Najnowszy film szczecińskiego reżysera Pawła Kulika "Moja siostra" poświęcony jest depresji. W środę w kinie Zamek odbyła się premiera tego fabularyzowanego dokumentu.
Film opowiada historię dwóch sióstr. Starsza z nich Anna jest wrażliwa i spokojna, jednak wycofana; powoli zamyka się w sobie. Przestaje wychodzić z domu, całymi dniami śpi, nie je. Popada w depresję. Młodsza stara się jej pomóc, choć z dnia na dzień staje się to trudniejsze.

Czy depresję można przezwyciężyć? - Na to pytanie nie odpowiada film, ale opowiada, co dzieje się z człowiekiem, który zaczyna chorować - mówi prof. n. med. Jerzy Samochowiec. - Film pokazuje jedną ważną rzecz. Co się dzieje z tymi ludźmi, zanim trafią do szpitala bądź w gorszym wypadku zrobią sobie coś złego. Wstęp do tego, jak radzić sobie z taką osobą.

- To ważny film - podkreśla Maria Kapuścińska ze Stowarzyszenia Więź, które zajmuje się osobami chorymi psychicznie. - Było tu wielu naszych członków i myślę, że im to przybliżyło obraz depresji i też może swoich własnych problemów. Mogli pewnie lepiej zrozumieć to, co się z nimi dzieje.

W rolach głównych wystąpiły Bibianna Chimiak - aktorka Teatru Kana i tancerka Eliza Hołubowska.

- Bardzo się stresowałam, bo to mój debiut. Ja opowiadam ciałem, ale na takich minimalach, jak trzeba zastosować w filmie, nigdy nie pracowałam. To było mega wyzwanie dla mnie - powiedziała Hołubowska.

Najbliższy pokaz filmu w Gryfinie w styczniu.

Paweł Kulik zajmuje się od lat dokumentem. Zrealizował kilkanaście filmów poświęconych twórcom Zachodniopomorskiego czy stosunkom polsko-niemieckim. "Moja siostra" jest jego pierwszym fabularyzowanym dokumentem.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-03-03, godz. 17:55 "Stabat Mater" w kościele garnizonowym "Stabat Mater" Janusza Stalmierskiego, kompozytora, autora hejnału Szczecina po raz pierwszy zabrzmi w sobotę w Szczecinie. Opera na Zamku zaprasza na Koncert Wielkopostny. » więcej 2018-03-03, godz. 16:54 Promocja kultury ukraińskiej w Goleniowie 15. Spotkania z Kulturą Ukraińską w Goleniowie już w sobotę. O 17 w sali widowiskowej Goleniowskiego Domu Kultury rozpocznie się uroczysta gala. » więcej 2018-03-03, godz. 15:15 Oscary coraz bliżej Przed nami 90. gala rozdania filmowych Oscarów. Od kilku lat statuetki, wręczane twórcom kina, produkowane są w Nowym Jorku. Wcześniej przez dziesięciolecia powstawały w Chicago w firmie należącej do potomków rumuńskich imigrantów… » więcej 2018-03-03, godz. 13:45 Nowa scena i nowa sztuka Teatru Polskiego. "Rumcajs" na Łasztowni Premiera "Przygód rozbójnika Rumcajsa" odbędzie się w sobotę po południu na nowej scenie Teatru Polskiego w Szczecinie, czyli na Scenie na Łasztowni. Chodzi o dawny namiot Opery na Zamku i dawną salę koncertową przy ulicy Energe… » więcej 2018-03-03, godz. 08:41 Święto francuskiej kinematografii. Cezary wręczone! W Paryżu rozdano Cezary, czyli prestiżowe nagrody francuskiej kinematografii przyznawane przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Ceremonia wręczania wyróżnień odbyła się w piątek wieczorem. Cezary przyznano już po raz 43. » więcej 2018-03-02, godz. 19:02 "Łzawe zjawy roku pamiętnego" w Teatrze Współczesnym Premiera "Łzawych zjaw roku pamiętnego" Bogusława Kierca odbędzie się Malarni, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2018-03-02, godz. 08:08 "Absolutnie petarda". Szczecin Jazz w Trafo Keyon Harrold i Pharoahe Monch, mistrz trąbki i niezależny raper, wystąpili w czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki w ramach festiwalu Szczecin Jazz 2018. » więcej 2018-03-01, godz. 22:54 Język polski na sportowo Pisanie krótkich form literackich, wykłady czy gry językowe, a wszystko w konwencji Zimowych Igrzysk Olimpijskich - tak wygląda Festiwal Języka Polskiego w Zespole Szkół nr 7 w Szczecinie. To inicjatywa polonistów, którzy chcą zachęcić… » więcej 2018-03-01, godz. 11:28 "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Słuchowisko w Radiu Szczecin "Umarli, abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego to historia polskiego adwokata działacza Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, dowódcy wojskowego, skazanego na karę śmierci, zamordowanego… » więcej 2018-02-27, godz. 18:55 Tydzień Kresowy rozpoczęty [ZDJĘCIA] Wystawą Ferdynanda Ruszczyca rozpoczął się w Szczecinie Tydzień Kresowy - Kaziuki. Na wernisażu zaśpiewały też kresowe pieśni dzieci ze szkoły muzycznej w Szczecinie. » więcej
284285286287288289290