Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tegoroczne Złote Globy zdominował film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który zdobył cztery nagrody - za najlepszy dramat, scenariusz oraz ze pierwszoplanową rolę kobiecą dla Frances McDormand i drugoplanową rolę męską dla Sama Rockwella. Fot. twitt
Tegoroczne Złote Globy zdominował film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który zdobył cztery nagrody - za najlepszy dramat, scenariusz oraz ze pierwszoplanową rolę kobiecą dla Frances McDormand i drugoplanową rolę męską dla Sama Rockwella. Fot. twitt
Filmy „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” oraz „Lady Bird” zdobyły główne nagrody podczas tegorocznych Złotych Globów. Polsko-brytyjska koprodukcja z akcentem szczecińskim nie otrzymała nagrody.
Podczas ceremonii, która odbyła się minionej nocy w Los Angeles, było wiele odniesień do ruchu przeciwko napastowaniu seksualnemu #MeToo.

Laureaci „Złotych Globów” oraz prezentujący te nagrody wielokrotnie odwoływali się do akcji #MeToo. Konferansjer wieczoru Seth Myers żartował, że słynny producent Harvey Weinstein, którego o molestowanie oskarżyły dziesiątki kobiet, będzie pierwszym w historii filmowcem, który podczas ceremonii „Ku pamięci” zostanie wygwizdany.

Oprah Winfrey, która odebrała nagrodę za całokształt twórczości, powiedziała, że dzięki kobietom, które miały odwagę ujawnić przypadki molestowania, rozpoczyna się nowa era. „One zostały liderkami, które zabiorą nas w czasy, kiedy nikt nie będzie musiał powiedzieć "Ja też" - mówiła Winfrey przy owacjach publiczności.

Tegoroczne Złote Globy zdominował film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który zdobył cztery nagrody - za najlepszy dramat, scenariusz oraz ze pierwszoplanową rolę kobiecą dla Frances McDormand i drugoplanową rolę męską dla Sama Rockwella.

Nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał Gary Oldman za rolę Winstona Churchila w filmie "Czas mroku". Złoty Glob za reżyserię przypadł pochodzącemu z Meksyku Guillermo del Toro za film pod tytułem "Kształt wody".

Polsko-brytyjska koprodukcja "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana przegrała w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego z filmem studia Disney Pixar "Coco".

Przy obrazie "Twój Vincent" pracowali szczecińscy malarze Iga Oliwiak, January Misiak i Jerzy Lisak. Ten ostatni namalował blisko 40 obrazów, z których powstało 5 minut filmu.

Złote Globy przyznaje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przy Hollywood, które skupia około 90 dziennikarzy z całego świata. Nagrody te przyznano w tym roku po raz 75.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Zobacz także

2018-09-18, godz. 20:41 Wspólne Brzmienia w Szczecinie. Nowe wyzwanie Chóru AM Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa z grupą Mikromusic, Skubasem oraz Smolikiem. W najbliższy poniedziałek rusza 5. edycja "Wspólnego Brzmienia". » więcej 2018-09-18, godz. 18:35 Warto czytać dzieciom już od narodzin Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Ma ona przypomnieć wszystkim rodzicom, opiekunom i dziadkom o korzyściach z rodzinnego czytania już od chwili narodzin dziecka. » więcej 2018-09-18, godz. 17:53 "Jeszcze dzień życia" w Gdyni. Groza wojny i reporter Kapuściński w akcji Na festiwalu w Gdyni pokazano film o Ryszardzie Kapuścińskim i wojnie w Angoli. "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente to inspirowana książką Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego… » więcej 2018-09-17, godz. 07:56 Rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o nagrodę główną imprezy - Złote Lwy - będzie walczyło 16 produkcji. » więcej 2018-09-16, godz. 10:28 Na Gotyckim Szlaku w Czachowie. Publiczność zachwycona IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował w sobotę do Czachowa. W unikatowym kościele z drugiej połowy XIII wieku zabrzmiała muzyka polska i niemiecka z przełomu XVI/XVII wieku. » więcej 2018-09-15, godz. 19:27 Robotnicy Czerwca '76 w filmie "Klecha" Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu "Klecha", poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady… » więcej 2018-09-15, godz. 17:02 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dotarł do Czachowa IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa się w sobotę w Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie. To spotkania muzyczne w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzanie ich okolic. » więcej 2018-09-14, godz. 18:07 Zakończono pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego 85 prac nadesłano na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W piątek ogłoszono wyniki pierwszego etapu. » więcej 2018-09-14, godz. 17:30 Drogi do niepodległości: „Odważmy się być wolnymi" [ZDJĘCIA] Unikatowe dokumenty, fotografie i obiekty obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 roku na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej, będzie można oglądać w zamku Książąt Pomorskich. W Galerii… » więcej 2018-09-14, godz. 11:23 Filharmonia zaczyna nowy sezon. Na początek Elgar i Strauss Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna w piątek nowy sezon. Inauguracyjny koncert poprowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny filharmonii. » więcej
255256257258259260261