Filmy „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” oraz „Lady Bird” zdobyły główne nagrody podczas tegorocznych Złotych Globów. Polsko-brytyjska koprodukcja z akcentem szczecińskim nie otrzymała nagrody.
Laureaci „Złotych Globów” oraz prezentujący te nagrody wielokrotnie odwoływali się do akcji #MeToo. Konferansjer wieczoru Seth Myers żartował, że słynny producent Harvey Weinstein, którego o molestowanie oskarżyły dziesiątki kobiet, będzie pierwszym w historii filmowcem, który podczas ceremonii „Ku pamięci” zostanie wygwizdany.
Oprah Winfrey, która odebrała nagrodę za całokształt twórczości, powiedziała, że dzięki kobietom, które miały odwagę ujawnić przypadki molestowania, rozpoczyna się nowa era. „One zostały liderkami, które zabiorą nas w czasy, kiedy nikt nie będzie musiał powiedzieć "Ja też" - mówiła Winfrey przy owacjach publiczności.
Tegoroczne Złote Globy zdominował film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który zdobył cztery nagrody - za najlepszy dramat, scenariusz oraz ze pierwszoplanową rolę kobiecą dla Frances McDormand i drugoplanową rolę męską dla Sama Rockwella.
Nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał Gary Oldman za rolę Winstona Churchila w filmie "Czas mroku". Złoty Glob za reżyserię przypadł pochodzącemu z Meksyku Guillermo del Toro za film pod tytułem "Kształt wody".
Polsko-brytyjska koprodukcja "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana przegrała w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego z filmem studia Disney Pixar "Coco".
Przy obrazie "Twój Vincent" pracowali szczecińscy malarze Iga Oliwiak, January Misiak i Jerzy Lisak. Ten ostatni namalował blisko 40 obrazów, z których powstało 5 minut filmu.
Złote Globy przyznaje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przy Hollywood, które skupia około 90 dziennikarzy z całego świata. Nagrody te przyznano w tym roku po raz 75.
Zobacz także
2018-03-21, godz. 17:12
Szczecin szykuje się do obchodów roku Stanisława Moniuszki
Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji…
» więcej
2018-03-20, godz. 08:05
"Przysposobienie obronne" w Teatrze Małym w Szczecinie
Czytanie skryptu, zapisu scenicznych działań grupy teatralnej z Charkowa "Piękne Kwiaty" odbyło się w poniedziałek w Teatrze Małym w Szczecinie.
» więcej
2018-03-19, godz. 10:55
Wypadek w Cirque du Soleil. Zginął akrobata
Tragiczny wypadek podczas spektaklu Cirque du Soleil w Tampie na Florydzie. Jeden z akrobatów spadł z wysokości. Jego obrażenia okazały się na tyle poważne, że zmarł w szpitalu.
» więcej
2018-03-18, godz. 20:12
Wyszło z niej wielu świetnych muzyków. Szkoła świętuje jubileusz [ZDJĘCIA]
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna pierwszego stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie obchodzi swoje 10. urodziny.
» więcej
2018-03-17, godz. 19:12
Dzięki niemu powstały wybitne dzieła dotyczące Pomorza. Seminarium na Zamku
400 lat temu zmarł jeden ze znakomitych Gryfitów - Filip II. Z tej okazji w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się seminarium jemu poświęcone.
» więcej
2018-03-17, godz. 15:36
Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie
Rozmowy, debaty i jubileusze zdominowały 7. edycję „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018", która dobiega końca w Szczecinie.
» więcej
2018-03-16, godz. 21:09
Święci, twarze i pejzaże w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galeria Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2018-03-16, godz. 12:38
"Pleciuga" z małymi szansami na zwiększenie dotacji
Są małe szanse na zwiększenie o tak dużą kwotę dotacji dla Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Rafał Niburski, radny Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji kultury.
» więcej
2018-03-15, godz. 21:10
Koncert w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu
W Muzycznym Studiu Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej odbył się koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu. 15 marca mija rok od śmierci poety, twórcy tekstów i wykonawcy piosenki autorskiej.
» więcej
2018-03-15, godz. 07:55
Ks. Boniecki na spotkaniu w ramach Dni Kultury Żydowskiej
Czym dla świata były protesty studentów w 1968 r. i czym był marzec tego roku dla Polski - o tym rozmawiali w środę w Teatrze Polskim w Szczecinie redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Adam Boniecki i ubiegłoroczny laureat…
» więcej