Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawa "Aleksander Lwow. 45 lat w górach świata" w Książnicy Pomorskiej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawa "Aleksander Lwow. 45 lat w górach świata" w Książnicy Pomorskiej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
VII Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego wystartował w Szczecinie. Na początek w czwartek w Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę zatytułowaną "Aleksander Lwow. 45 lat w górach świata". Wernisaż był połączony ze spotkaniem z himalaistą.
Aleksander Lwow opowiadał o zdobywaniu najwyższych szczytów świata. Podkreślał też, że w góry idzie się po to, by wrócić. - Osobiście, wolę być żywym Lwowem niż nieżywym Kukuczką, co w tłumaczeniu na nasze miałoby oznaczać, że wolę mieć te moje marne cztery ośmiotysięczniki na koncie i ciągle cieszyć się życiem niż być sławnym, uwiecznionym w encyklopediach - mówił himalaista.

Dodawał, że góry pokazały mu jego siłę. - W gruncie rzeczy nie jest ważne czy mamy pięć, czy 10 ośmiotysięczników, dla mnie najważniejsza zawsze była świadomość, że ja mogę. Przekonałem się o tym, że mogę wejść na każdą górę na świecie, samodzielnie - mówił Aleksander Lwow.

Oficjalną inaugurację festiwalu i pierwsze pokazy filmowe zaplanowano na piątek na godzinę 16. Przegląd odbywa się w auli Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ulicy 26 Kwietnia w Szczecinie. Festiwal potrwa do niedzieli. W programie są także: spotkania z ludźmi gór oraz promocje najnowszych wydań literatury związanej z górami.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2020-06-18, godz. 13:30 Polska gra This War of Mine stała się szkolną lekturą Polska gra komputerowa This War of Mine... lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. » więcej 2020-06-17, godz. 07:34 Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO] Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu "Być wspomnieniem", którego jest autorem. » więcej 2020-06-16, godz. 16:48 Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-06-15, godz. 18:17 Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA] Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa. » więcej 2020-06-15, godz. 16:19 Kultura wraca na Zamek Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną. » więcej 2020-06-15, godz. 09:31 Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji. » więcej 2020-06-13, godz. 17:59 Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw… » więcej 2020-06-13, godz. 15:17 50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. » więcej 2020-06-10, godz. 17:49 Pleciuga ze wsparciem marszałka 400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d… » więcej 2020-06-10, godz. 17:40 Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. » więcej
171172173174175176177