Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wojciech Pokora, polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy oraz reżyser teatralny. Fot. www.wikipedia.org / Ja Fryta
Wojciech Pokora, polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy oraz reżyser teatralny. Fot. www.wikipedia.org / Ja Fryta
W sobotę odbędzie się pogrzeb Wojciecha Pokory, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. Artysta zmarł 4 lutego, w wieku 83 lat.
Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. Wojciech Pokora zostanie pochowany na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w podwarszawskim Radzyminie.

Był jednym z najbardziej znanych i lubianych aktorów komediowych, a także artystą kabaretowym, reżyserem i pedagogiem. Grał główną rolę w kultowym filmie "Poszukiwany, poszukiwana", wcielił się w postać inżyniera Gajnego w serialu "Czterdziestolatek" i docenta Furmana w "Alternatywy 4".

Ze swoich kreacji filmowych Wojciech Pokora najbardziej cenił postać hrabiego Ponimirskiego w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy". Stworzył też charakterystyczne role w obrazach "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka, "Rejs" Andrzeja Piwowskiego, czy "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego. W pamięci widzów zapisał się, jako aktor Stanisława Barei. Wystąpił w niemal wszystkich jego filmach, między innymi "Brunet wieczorową porą", "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz".

Jego dorobek artystyczny liczy kilkadziesiąt kreacji teatralnych, w tym Harolda w "Czarnej komedii" Petera Shaffera oraz Jozafata w "Księdzu Marku" Juliusza Słowackiego. Wielokrotnie występował też w Teatrze Telewizji.

Popularność przyniosły mu występy w kabaretach, zarówno radiowych, jak i telewizyjnych. Grał w "Owcy", "Dudku" i "Kabareciku" Olgi Lipińskiej. Do historii przeszły jego role w słuchowiskach Polskiego Radia i skecze odgrywane razem z Ireną Kwiatkowską, Jerzym Dobrowolskim i Bogdanem Łazuką, zwłaszcza z serii "Serwus, jestem nerwus", czy "Dzień dobry, jestem z Kobry".

Wojciech Pokora został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 roku uhonorowano go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Odszedł Wojciech Pokora - wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukształtował osobny styl interpretacji aktorskiej, w której znakomite przygotowanie, wspaniały warsztat i precyzję wykonania wzbogacała wnikliwa obserwacja świata i ludzi"- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

2018-05-14, godz. 07:29 Szczeciński chór wygrał międzynarodowy konkurs w Holandii Chór Akademii Morskiej w Szczecinie najlepszy na Międzynarodowym Festiwali Chóralnym w holenderskim Cantarode. » więcej 2018-05-14, godz. 07:22 "Cudowna muzyka. Jest dla mnie wielką radością i łaską" Aldona Bartnik wspaniała sopranistka z Consortium Sedinum zachwyciła publiczność XV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej 2018-05-11, godz. 20:47 Biblioteczka skandynawska w Książnicy Pomorskiej Dobra wiadomość dla mieszkających w Szczecinie Skandynawów, ale nie tylko dla nich: w Książnicy Pomorskiej, można od piątku wypożyczać szwedzkie i norweskie książki w oryginale. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia… » więcej 2018-05-11, godz. 20:12 Promocja biografii Zbigniewa Herberta w studiu Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Promocja książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia" oraz monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem" - to wszystko w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. Spotkanie odbyło się o godz. 18. » więcej 2018-05-11, godz. 17:28 XV Jubileuszowy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie wystąpi zespół wokalny Marcina Abijskiego. Koncert zatytułowany Śladami Sołuńskich Apostołów rozpocznie się o godz. 19. » więcej 2018-05-10, godz. 18:52 Uczniowie "szukali urody" w lekturach [ZDJĘCIA] "Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa" - to konkurs czytania i interpretowania lektur przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. » więcej 2018-05-10, godz. 18:34 "Tej nocy Szczecin żyje niezwykłym rytmem" Prawie 50 miejsc będzie można odwiedzić podczas 13. Szczecińskiej Nocy Muzeów, która już 19 maja. Zaplanowano wystawy, spotkania, happeningi, paradę starych samochodów i motocykli, koncerty przedstawienia i zwiadzanie Opery na Zamku… » więcej
273274275276277278279