Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wojciech Pokora, polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy oraz reżyser teatralny. Fot. www.wikipedia.org / Ja Fryta
Wojciech Pokora, polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy oraz reżyser teatralny. Fot. www.wikipedia.org / Ja Fryta
W sobotę odbędzie się pogrzeb Wojciecha Pokory, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. Artysta zmarł 4 lutego, w wieku 83 lat.
Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. Wojciech Pokora zostanie pochowany na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w podwarszawskim Radzyminie.

Był jednym z najbardziej znanych i lubianych aktorów komediowych, a także artystą kabaretowym, reżyserem i pedagogiem. Grał główną rolę w kultowym filmie "Poszukiwany, poszukiwana", wcielił się w postać inżyniera Gajnego w serialu "Czterdziestolatek" i docenta Furmana w "Alternatywy 4".

Ze swoich kreacji filmowych Wojciech Pokora najbardziej cenił postać hrabiego Ponimirskiego w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy". Stworzył też charakterystyczne role w obrazach "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka, "Rejs" Andrzeja Piwowskiego, czy "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego. W pamięci widzów zapisał się, jako aktor Stanisława Barei. Wystąpił w niemal wszystkich jego filmach, między innymi "Brunet wieczorową porą", "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz".

Jego dorobek artystyczny liczy kilkadziesiąt kreacji teatralnych, w tym Harolda w "Czarnej komedii" Petera Shaffera oraz Jozafata w "Księdzu Marku" Juliusza Słowackiego. Wielokrotnie występował też w Teatrze Telewizji.

Popularność przyniosły mu występy w kabaretach, zarówno radiowych, jak i telewizyjnych. Grał w "Owcy", "Dudku" i "Kabareciku" Olgi Lipińskiej. Do historii przeszły jego role w słuchowiskach Polskiego Radia i skecze odgrywane razem z Ireną Kwiatkowską, Jerzym Dobrowolskim i Bogdanem Łazuką, zwłaszcza z serii "Serwus, jestem nerwus", czy "Dzień dobry, jestem z Kobry".

Wojciech Pokora został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 roku uhonorowano go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Odszedł Wojciech Pokora - wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukształtował osobny styl interpretacji aktorskiej, w której znakomite przygotowanie, wspaniały warsztat i precyzję wykonania wzbogacała wnikliwa obserwacja świata i ludzi"- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

2017-11-15, godz. 15:16 "Książka na wynos" w Ekoporcie Kilkaset książek w ciągu niespełna tygodnia przynieśli Szczecinianie do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. To w ramach akcji "Książka na wynos". » więcej 2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej
303304305306307308309