Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=kb-I17bS2Fc, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47436465
W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk".
Antoni Krauze urodził się 4 stycznia 1940 w Warszawie. W 1966 ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. W maju 1968 roku związał się ze Studiem Filmowym „TOR”. Był asystentem Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Struktura kryształu". Jako samodzielny reżyser pracuje od 1969. Zadebiutował wówczas krótkometrażowym filmem telewizyjnym "Monidło" na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha. Brał także udział w przedsięwzięciach Piwnicy pod Baranami. Studiował również na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracował z teatrem STS. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Pierwszym kinowym filmem Antoniego Krauzego był dramat psychologiczny "Palec boży" z 1972 roku według powieści Tadeusza Zawieruchy. Kolejne filmy reżysera także oparte były często na prozie autorów współczesnych, jak "Strach" na podstawie powieści Zbigniewa Safjana, "Party przy świecach", który jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha czy "Dziewczynka z hotelu Excelsior" powstały na bazie opowiadania Eustachego Rylskiego.

Od 1990 roku Krauze realizował głównie dokumenty, będące portretami twórców. Powstały wówczas między innymi filmy "Pisarz" o Witoldzie Zalewskim, "Idąc, spotykając…" o Stanisławie Różewiczu czy "Radość pisania" o Wisławie Szymborskiej.

W 2011 roku filmem "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoni Krauze wrócił do fabuły. Otrzymał za ten film wiele nagród, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Montrealu. "Czarny czwartek" jest rekonstrukcją wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. W wyniku pacyfikacji strajkujących robotników stoczni w Gdyni zginęło 45 osób. Film opowiada o losach jednego z zastrzelonych stoczniowców Brunona Drywy i jego rodziny. Przed premierą Antoni Krauze mówił, że pokazanie tych wydarzeń było dla niego spełnieniem zobowiązania.

"Chciałem zwrócić pamięć o tamtych czasach i o tych, którzy wtedy polegli albo żyją do dzisiejszego dnia z wielką traumą" - mówił wówczas reżyser.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

W 2016 roku na ekrany wszedł ostatni film reżysera - "Smoleńsk". Fabuła filmu osnuta jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska. Antoni Krauze chciał, by Polacy, którzy pójdą na jego film, zastanowili się, co wydarzyło się w Smoleńsku i po katastrofie - w Polsce.

"Jest takie stanowisko obowiązujące, że wszystko w tej sprawie zostało ustalone i żadne nowe fakty niczego nie zmienią. Ja cytuję to zdanie w filmie. Otóż bardzo zależało mi, aby ludzie nie wierzyli, że wszystko zostało ustalone i jeżeli pojawiają się nowe fakty, to, żeby zastanowili się, co się za tym kryje" - powiedział wtedy Antoni Krauze.

Po premierze "Smoleńska" w ubiegłym roku reżyser postanowił wycofać się z życia zawodowego. Mówił o tym odbierając Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Zobacz także

2015-07-02, godz. 10:40 Radio Szczecin na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach [DUŻO ZDJĘĆ] Już w czwartek w Międzyzdrojach rozpoczyna się święto łowców autografów - Festiwal Gwiazd. Na miejscu są nasi reporterzy, którzy będą relacjonować festiwalowe wydarzenia. » więcej 2015-07-02, godz. 09:02 Śpiewał o kulturze prześladowanego narodu Kurdyjski bard Dengbesz Kazo wystąpił przed szczecińską publicznością. Przypominał też że Kurdystan istnieje, choć jest podzielony pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię. » więcej 2015-07-01, godz. 10:25 Największe polskie gwiazdy pojawią się nad morzem Rozpoczyna się Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Choć oficjalne otwarcie imprezy nastąpi w czwartek, to już teraz turyści mogą spotkać spacerujących na promenadzie aktorów i muzyków. » więcej 2015-07-01, godz. 07:27 Ormiańskie pieśni liturgiczne na pierwszy dzień festiwalu Koncert "Ormiańskich pieśni liturgicznych" zakończył pierwszy dzień festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie. » więcej 2015-06-30, godz. 19:11 Rekordowa liczba zgłoszeń na Szczecin European Film Festival Blisko dwa tysiące dokumentalnych produkcji z 86 krajów - taki jest bilans zgłoszeń do tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival. » więcej 2015-06-30, godz. 18:08 Ormiańskie Spoiwa Kultury wystartowały w Szczecinie Spoiwa Kultury rozpoczęły się w Szczecinie. Tegoroczna edycja festiwalu szczecińskiego Teatru Kana będzie w całości poświęcona kulturze ormiańskiej. » więcej 2015-06-30, godz. 07:41 Najlepsze słuchowiska i spektakle nagrodzone Twórcy słuchowiska "Podróż na Księżyc" w reżyserii Anny Wieczór-Bluszcz oraz spektaklu Teatru Telewizji "Walizka" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego otrzymali Grand Prix na zakończonym w poniedziałek wieczorem XV Festiwalu "Dwa… » więcej 2015-06-29, godz. 07:14 Heavy metal, rock i pop na scenie Opery Zatańczyli do muzyki takich zespołów jak Queen, Rolling Stones czy Metallica - w szczecińskiej Operze na Zamku odbyła się premiera "Rock'n Ballet". Wystąpiło 25 tancerzy. » więcej 2015-06-28, godz. 16:40 Dwustu chórzystów w filharmonii, czyli wielki finał Latino Project Blisko dwustu chórzystów z Polski i Ameryki Południowej wystąpi w finałowym koncercie "Wspólnych brzmień", który odbędzie się w niedzielę w Filharmonii w Szczecinie. » więcej 2015-06-28, godz. 08:57 Kilkaset róż dla polsko-francuskiego tenora [ZDJĘCIA] David Beucher z numerem osiem, polsko-francuski tenor został zwycięzcą 17. Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. » więcej
420421422423424425426