Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą się na płycie o tym samym tytule.
Wyda ją po raz kolejny Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Pierwsza była zaskoczeniem dla mieszkańców. Dowiedzieli się m.in., że przez Szczecin przepływa 29 rzek.

- My troszeczkę nagięliśmy rzeczywistość, bo to są często kanały, ale zaciekawiły mnie tak naprawdę te nazwy. Stwierdziłem, że jest to fajny temat na piosenkę. Ważna jest też jej forma, bo skoro rzeki, to musi to być blues - mówi Mateusz Czarnowski, kompozytor i pracownik działu edukacji filharmonii w Szczecinie.

- Jako bazę wymyśliliśmy to, co nam osobiście trochę brakuje, co powinno jeszcze być. Ale to jest punkt wyjścia. Księga może nigdy nie być zamknięta. Będziemy muzycznie budować cały czas historię, "I żyli długo i w Szczecinie" będzie trwało i trwało - mówi Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Na tematy do nowych piosenek głosować można do końca lutego na stronie Filharmonii. Można też zaproponować swoje utwory.

Zwycięskie kompozycje poznamy w marcu, a piosenki usłyszymy podczas koncertu na Wałach Chrobrego w Dni Morza.

Relacja Joanny Witych

Zobacz także

2019-12-14, godz. 17:05 "Muzyka w dawnym Szczecinie" inspirowana tajemnicą Wcielenia Syna Bożego Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie". » więcej 2019-12-14, godz. 11:15 Polsko-rosyjska premiera w Kanie Polsko-rosyjska premiera w Teatrze Kana w Szczecinie. Najnowszy spektakl to "Sit down tragedy albo szesnaście dotyków śmierci - spektakl obrotowy". W przedstawieniu występują aktorzy Kany i Teatru Akhe z Petersburga. » więcej 2019-12-13, godz. 14:36 Świadectwo nawrócenia przemytnika z Dalekiego Wschodu W piątek w szczecińskim klubie Elefunk odbędzie się promocja książki "Krzyż Ameryki". » więcej 2019-12-13, godz. 09:19 Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia. » więcej 2019-12-12, godz. 19:30 "Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych. » więcej 2019-12-12, godz. 15:05 Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu. » więcej 2019-12-12, godz. 07:53 "Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4. Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-12-11, godz. 15:34 W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła" Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2019-12-11, godz. 08:27 IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO] Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN. » więcej 2019-12-11, godz. 07:02 W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami". » więcej
175176177178179180181