Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą się na płycie o tym samym tytule.
Wyda ją po raz kolejny Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Pierwsza była zaskoczeniem dla mieszkańców. Dowiedzieli się m.in., że przez Szczecin przepływa 29 rzek.

- My troszeczkę nagięliśmy rzeczywistość, bo to są często kanały, ale zaciekawiły mnie tak naprawdę te nazwy. Stwierdziłem, że jest to fajny temat na piosenkę. Ważna jest też jej forma, bo skoro rzeki, to musi to być blues - mówi Mateusz Czarnowski, kompozytor i pracownik działu edukacji filharmonii w Szczecinie.

- Jako bazę wymyśliliśmy to, co nam osobiście trochę brakuje, co powinno jeszcze być. Ale to jest punkt wyjścia. Księga może nigdy nie być zamknięta. Będziemy muzycznie budować cały czas historię, "I żyli długo i w Szczecinie" będzie trwało i trwało - mówi Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Na tematy do nowych piosenek głosować można do końca lutego na stronie Filharmonii. Można też zaproponować swoje utwory.

Zwycięskie kompozycje poznamy w marcu, a piosenki usłyszymy podczas koncertu na Wałach Chrobrego w Dni Morza.

Relacja Joanny Witych

Zobacz także

2017-11-19, godz. 08:32 Polski film odnosi sukcesy w USA Film Michała Rosy 'Szczęście Świata' wygrał prestiżowy Festiwal Filmów Polskich w Chicago. » więcej 2017-11-18, godz. 19:41 Malcolm Young z AC/DC nie żyje Nie żyje Malcolm Young, gitarzysta legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk miał 64 lata. O jego śmierci grupa poinformowała na swoim fanpage'u na Facebooku. » więcej 2017-11-18, godz. 14:38 Roztańczone Gryfino [ZDJĘCIA] W Gryfinie trwa Tydzień Tańca, a w jego ramach odbywa się Festiwal Małych Form Ruchowych. » więcej 2017-11-18, godz. 09:16 Kozyra o Festiwalu "Młode Wilki 17": Selekcja była trudna W szczecińskiej Akademii Sztuki trwa 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu 'Młode Wilki 17'. » więcej 2017-11-17, godz. 15:29 Młode Wilki 17, czyli festiwalowo w Szczecinie 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu Młode Wilki 17 rozpoczyna się w Szczecinie już w piątek. Do konkursu, ogłoszonego przez Akademię Sztuki w Szczecinie zgłaszać można było między innymi studenckie filmy eksperymentalne, działania… » więcej 2017-11-17, godz. 13:33 Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powołanie Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział szef resortu i wicepremier prof. Piotr Gliński. » więcej 2017-11-16, godz. 22:52 I. J. Paderewski przypomniany na deskach Teatru Kameralnego Ignacy Jan Paderewski oddał swój talent i majątek Polsce. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił - w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego - 13. punkt domagający… » więcej 2017-11-16, godz. 14:21 "Moja ABBA", czyli wielkie hity na scenie Premiera spektaklu 'Moja ABBA' odbyła się w środę wieczorem w sali kinowej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przedstawienie przygotował Teatr Piwnica przy Krypcie. » więcej 2017-11-16, godz. 12:28 Drgania muzyki. Koncert niesłyszących w filharmonii Głusi i niesłyszący wystąpili w środę wieczorem w szczecińskiej filharmonii. Koncertem, podczas którego m.in. grali na bębnach i tańczyli, podsumowali kilkuletni projekt 'Migiem na Majka', czyli nowatorski i pilotażowy program umuzykalniania… » więcej 2017-11-16, godz. 09:31 "Konrad Wallenrod" z dedykacją Mickiewicza w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Pierwsze wydanie 'Konrada Wallenroda' z dedykacją Adama Mickiewicza dla znanego malarza Walentego Wańkowicza - to jeden z najcenniejszych eksponatów powstającego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. » więcej
279280281282283284285