Gorączka oscarowej nocy już za nami - najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej został "Kszałt Wody". Polscy kinomani do około 3:30 zaciskali kciuki za statuetkę dla polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent".
- Nagroda dla "Twojego Vincenta" byłaby nagrodą za wielkie osiągnięcie techniczne. "Coco", oczywiście, należy do grona wybitnych filmów studia Pixar, ale "Twój Vincent" pokazał animację od trochę innej strony - ocenił Krzysztof Spór.
Gościem "Wieczoru Oscarowego w Radiu Szczecin" była Iga Oliwiak, jedna ze współtwórczyń "Twojego Vincenta". Jak mówiła w niedzielnym programie - nie nastawiała się na to, że film dostanie nagrodę.
- Wielkie produkcje hollywoodzkie mają większe szanse. Ale jak się nie uda, to też się będziemy cieszyć, że w ogóle został nominowany - mówiła przed ogłoszeniem wyników.
"Twój Vincent" to polsko-brytyjski film przedstawiający historię życia Vincenta van Gogha. Jest jednocześnie pierwszym pełnometrażowym obrazem animowanym, wykonanym techniką malarską. Za reżyserię odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman, a przy jego produkcji pracowało ponad 120 malarzy.
Statuetki Oscarów zostały wręczone w tym roku po raz 90. Największym triumfatorem tegorocznej gali został film "Kształt Wody", który otrzymał 4 nagrody, w tym dla najlepszego filmu.
Dla wielu komentatorów jego sukces to zaskoczenie - mówił w specjalnym programie Radia Szczecin dziennikarz filmowy Krzysztof Spór.
- "Kształt wody" to jest film złożony z inspiracji, z cytowania kina jako takiego, klasyki, kultury popularnej. Tam jest dużo komiksu, "pulpowej" literatury, czyli taniej, która ma nas bawić i spełniać najprostsze instynkty. Poza tym to jest film o potworze, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wygrywa film, w którym główną rolę gra potwór! - zaznaczył Krzysztof Spór.
Najlepszą aktorką została Frances McDormand, a najlepszym aktorem Gary Oldman.
Zobacz także
2019-09-07, godz. 15:19
Para prezydencka czyta nowele. "Przekazywane w nich wartości pozostały niezmienne"
Para prezydencka zainaugurowała ósme Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w Polsce i poza jej granicami.
» więcej
2019-09-07, godz. 10:56
Ósme Narodowe Czytanie, tym razem polskich nowel [WIDEO]
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
» więcej
2019-09-06, godz. 21:38
Muzyka ludowa w filharmonii. Wystartował Turniej Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA]
V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski.
» więcej
2019-09-06, godz. 20:40
Ruszyły "Dni Muzyki Żydowskiej"
Druga edycja "Dni Muzyki Żydowskiej" ruszyła w piątek w Szczecinie. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z dźwiękami kameralnymi i niestety zapomnianymi.
» więcej
2019-09-05, godz. 16:03
Filharmonia Szczecińska świętuje [ZDJĘCIA]
Milion widzów i prawie 1400 koncertów samej Filharmonii i ponad 900 innych wydarzeń - taki jest bilans ostatnich pięciu lat nowej siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2019-09-05, godz. 08:42
Zachodniopomorskie porty na przestrzeni wieków. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Wystawa, na której będzie można zobaczyć widoki portów z Pomorza Zachodniego, będzie w czwartek prezentowana podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie.
» więcej
2019-09-04, godz. 14:46
Nowy sezon Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia
Kilkanaście wydarzeń w ciągu miesiąca, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, wystawy i spotkania - Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczyna nowy sezon.
» więcej
2019-09-01, godz. 21:43
„Sierpniowe przełomy" w interpretacji orkiestry symfonicznej
„Sierpniowe przełomy" - koncert przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie odbył się w sobotę wieczorem na Placu Solidarności w Szczecinie.
» więcej
2019-09-01, godz. 09:53
Walka wojsk i wywiadów. Premiera słuchowiska "Konsul" w Radiu Szczecin [WIDEO]
W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Radiu Szczecin premiera słuchowiska „Konsul” na podstawie wspomnień Jerzego Kurcyusza.
» więcej
2019-08-31, godz. 14:52
Korytowska Noc Poetów i "niepowtarzalna magia wierszy"
Blisko 40 poetów, głównie z Zachodniopomorskiego, ale też z innych części Polski i nawet Niemiec wzięło udział w 9. Korytowskiej Nocy Poetów.
» więcej