Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczecinianie stworzyli komiks historyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szczecinianie stworzyli komiks historyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szczecinianie stworzyli komiks historyczny i teraz zbierają pieniądze na jego wydanie. Projekt trzech przyjaciół i pasjonatów historii opowiada o legendarnej szarży pod Rokitną w 1915 roku.
Krzysztof Komaniecki, Jacek Stankiewicz i Piotr Kałuża stworzyli liczący 40 stron komiks, który ma przypominać o bohaterstwie ułanów z II Brygady Legionów Polskich.

Jak mówi twórca rysunków, Krzysztof Komaniecki, pomysł na projekt przyszedł naturalnie. - Znamy się już trochę, a historia jest dla nas najważniejsza, więc postanowiliśmy coś w tym kierunku zrobić - opowiada.

Jak dodaje nadzorujący prace Jacek Stankiewicz, twórcy długo jednak zwlekali z realizacją swojego pomysłu. - Często rozmawialiśmy o tym, że może narysujemy jakiś komiks. Nie jest to jednak takie proste. Mobilizowaliśmy się od wielu lat. Takim prawdziwym impulsem była przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - wyjaśnia.

W środku będzie można znaleźć także materiały edukacyjne prezentujące między innymi mundur i uzbrojenie ułanów. Wydanie komiksu wiąże się z dużymi kosztami, dlatego jego twórcy zbierają pieniądze na ten cel na portalu PolakPotrafi. Do końca zostało 15 dni. Do tej pory udało się uzbierać połowę potrzebnej kwoty, czyli ponad cztery tysiące złotych.

Bitwa pod Rokitną została stoczona 13 czerwca 1915 roku. 63 polskich ułanów ruszyło do ataku na rosyjskie pozycje. Bohaterska szarża trwała kwadrans i skończyła się tragicznie - zginęło kilkunastu ułanów, w tym dowódca rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, a wielu zostało rannych.
Jak mówi twórca rysunków, Krzysztof Komaniecki, pomysł na projekt przyszedł naturalnie.
Jak dodaje nadzorujący prace Jacek Stankiewicz, twórcy długo jednak zwlekali z realizacją swojego pomysłu.

Zobacz także

2017-05-22, godz. 22:40 Wspominali Jacka Polaczka. Pożegnanie w Teatrze Polskim Najważniejsze role z ostatniej dekady niedawno zmarłego Jacka Polaczka przypomniano w Teatrze Polskim w Szczecinie. W poniedziałek odbył się tam wieczór wspomnieniowy. » więcej 2017-05-22, godz. 08:26 Premiera polskiego filmu w Cannes W Cannes wieczorem odbędzie się światowa premiera polskiego filmu 'Dwie korony', o życiu świętego Maksymiliana Kolbe. » więcej 2017-05-22, godz. 08:01 To będzie wieczór poświęcony w pełni jednemu aktorowi W szczecińskim Teatrze Polskim w poniedziałek odbędzie się uroczyste pożegnanie zmarłego niedawno Jacka Polaczka. Data nie jest przypadkowa. Dokładnie rok temu artysta wystąpił na teatralnych deskach po raz ostatni w spektaklu „Skarpetki… » więcej 2017-05-22, godz. 08:00 Mocny akcent na zakończenie Festiwalu Muzyki Dawnej Ukraińska sopranistka Olga Pasiecznik wystąpiła na zakończenie 14-go Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Wykonała wraz z międzynarodową Orkiestrą Fundacji Akademii Muzyki Dawnej arie Mendelssohna i Beethovena. Koncert odbył się… » więcej 2017-05-21, godz. 17:50 Festiwal muzyki dawnej w Trafostacji Sztuki W niedzielę wieczorem wystąpi międzynarodowa Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej pod batutą Pawła Osuchowskiego - zagra dzieło Ludwiga van Beethovena. » więcej 2017-05-21, godz. 15:13 "Człowiek z żelaza" i "Lalka" w Filharmonii Muzyka z takich filmów jak „Lalka”, „Pożegnanie z Marią” czy „Człowiek z żelaza” zabrzmi w szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-05-20, godz. 23:04 Znamy finalistki szóstej edycji Gryfii Znamy autorki nominowane do Gryfii - Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. Nazwiska pretendentek ogłoszono podczas Warszawskich Targów Książki. » więcej 2017-05-20, godz. 17:18 Andrzej i Antoni Krauze uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Krauze - grafiki i rysownik oraz jego brat Antoni Krauze - reżyser między innymi 'Czarnego Czwartku' i 'Smoleńska' zostali uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się podczas VII Kongresu… » więcej 2017-05-20, godz. 09:15 Wieczór z Mickiewiczem na zamkowym dziedzińcu w gwiazdorskiej obsadzie Mało znane utwory wieszcza na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie czytała aktorska rodzina: Maria Seweryn i jej ojciec Andrzej Seweryn. Spotkanie literackie odbyło się w ramach cyklu Salon Poezji. » więcej 2017-05-19, godz. 10:08 Amerykański pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy" W Waszyngtonie odbył się pokaz filmu 'Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy'. W projekcji z udziałem amerykańskich widzów wziął udział twórca filmu Alex Storożyński. » więcej
312313314315316317318