Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Chrześcijanie obrządku wschodniego, zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą w niedzielę Wielkanoc. W Szczecinie świętują grekokatolicy i prawosławni.
W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Potem wierni wzięli udział w paschalnej jutrzni i pierwszej świątecznej liturgii. W cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej trwa uroczysta jutrznia Zmartwychwstania i pierwsza Eucharystia.

- Zmartwychwstanie Chrystusa to nie dawna historia, to dzieje się na naszych oczach - mówi ks. Robert Rosa z parafii greckokatolickiej w Szczecinie. - To Zmartwychwstanie jego ma odniesienie też do naszego życia, że tak jak on zmartwychwstał my możemy żyć wiecznym życiem. Razem z nim. Dlatego te piękne hymny są śpiewane w naszej tradycji w tych paschalnych dniach. Zmartwychwstanie Twoje Chryste, Zbawicielu. Aniołowie opiewają na niebiosach. Pozwól i nam czystym sercem Ciebie chwalić.

- Nie ma ważniejszego momentu dla chrześcijanina niż zmartwychwstanie - podkreśla ks. Paweł Stefanowski z parafii prawosławnej. - Chciałbym, żeby radość paschalna trwała przy człowieku cały rok. Św. Serafin z Sarowa, jeden z bardziej znanych świętych w świecie słowiańskim, ale także greckim, zwykł witać się z każdym człowiekiem przez cały rok "Chrystus Zmartwychwstał" i tego życzę. Radości paschalnej przez cały rok.

Po nabożeństwach w cerkwi wierni rozpoczynają śniadanie wielkanocne, które zaczyna się od dzielenia pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu, poprzedzającego święto.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-09-17, godz. 07:56 Rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o nagrodę główną imprezy - Złote Lwy - będzie walczyło 16 produkcji. » więcej 2018-09-16, godz. 10:28 Na Gotyckim Szlaku w Czachowie. Publiczność zachwycona IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował w sobotę do Czachowa. W unikatowym kościele z drugiej połowy XIII wieku zabrzmiała muzyka polska i niemiecka z przełomu XVI/XVII wieku. » więcej 2018-09-15, godz. 19:27 Robotnicy Czerwca '76 w filmie "Klecha" Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu 'Klecha', poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady… » więcej 2018-09-15, godz. 17:02 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dotarł do Czachowa IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa się w sobotę w Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie. To spotkania muzyczne w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzanie ich okolic. » więcej 2018-09-14, godz. 18:07 Zakończono pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego 85 prac nadesłano na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W piątek ogłoszono wyniki pierwszego etapu. » więcej 2018-09-14, godz. 17:30 Drogi do niepodległości: „Odważmy się być wolnymi" [ZDJĘCIA] Unikatowe dokumenty, fotografie i obiekty obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 roku na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej, będzie można oglądać w zamku Książąt Pomorskich. W Galerii… » więcej 2018-09-14, godz. 11:23 Filharmonia zaczyna nowy sezon. Na początek Elgar i Strauss Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna w piątek nowy sezon. Inauguracyjny koncert poprowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny filharmonii. » więcej 2018-09-12, godz. 07:56 Konflikty pierwszej połowy XX wieku Pierwsza Wojna Światowa przyniosła Polsce wolność. Ale przyniosła też śmierć około 10 milionów ludzi, a blisko 20 mln zostało okaleczonych. Na otwartej we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Szczecina oddziale Muzeum Narodowego wystawie… » więcej 2018-09-10, godz. 08:05 Zdjęcie katedry fotografią miesiąca w konkursie Szczecin.Love Zdjęcie szczecińskiej katedry nocą wybrane zostało fotografią sierpnia w konkursie Szczecin.Love organizowanym przez Urząd Miasta Szczecin. Swoje zdjęcie może zgłosić każdy fotoamator. » więcej 2018-09-10, godz. 07:13 Benefisu Ireny Brodzińskiej na deskach Teatru Polskiego ciąg dalszy [ZDJĘCIA] Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej odbyło się w niedzielę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. Pretekstem stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy, bo sam benefis odbył się w październiku w Operze na Zamku w ramach… » więcej
232233234235236237238