Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Konferencja odbywa się na Wydziale Filologicznym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Konferencja odbywa się na Wydziale Filologicznym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Jidysz to język Żydów europejskich. I choć w Izraelu językiem narodowym jest hebrajski, to kilkusetletnia kultura i historia Żydów europejskich zapisana jest właśnie w jidisz.
To także kultura i historia poszczególnych państw, w których znajdowały się diaspory żydowskie. Dlatego badania w Polsce nad jidisz to badania historii i kultury także polskiej. Na Uniwersytecie Szczecińskim trwa pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa, dotyczącą badań nad językiem jidysz. Naukowe spotkanie zwołano w 110. rocznicę podobnej konferencji w Czerniowcach na obecnej Ukrainie.

- Badanie blisko 800-letniej kultury żydowskiej na terenach Polski to nasz obowiązek - mówiła w środę na inauguracji prof. Ewa Geller z Uniwersytetu Warszawskiego. - Chodzi o pewne dziedzictwo kulturowe ściśle związane z dziedzictwem kulturowym Polski. Skoro badamy historię Polski, to nie można badać historii Polski bez historii mniejszości narodowych. Jedną z istotnych mniejszości, najbardziej długotrwałych była mniejszość żydowska, która na terytorium Polski wykształciła nie tylko własną kulturę, ale i cywilizację.

- Badania nad jidisz prowadzone są też dziś na uniwersytetach w Izraelu - podkreśla Malka Shacham-Doron z Uniwersytetu w Tel Awiwie. - Dziś drugie, trzecie pokolenie rozumie, że trzeba się tego uczyć. To nie jest zdechły język, ale jakaś droga do rozumienia, co było przed, w czasie i po Holokauście.

Konferencja odbywa się na Wydziale Filologicznym.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-02-20, godz. 10:46 Zabytkowy kościół do remontu XIV-wieczny kościół w Białogardzie przejdzie remont. Świątynia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny będzie miała odnowione witraże i nowe nagłośnienie. » więcej 2018-02-19, godz. 06:52 Nagrody BAFTA wręczone. Kto zgarnął najwięcej statuetek? Tegoroczne nagrody BAFTA rozdane. Nominowany, polsko-brytyjski "Twój Vincent" nie otrzymał statuetki w kategorii "animacja". Wygrał amerykański musical "Coco". » więcej 2018-02-17, godz. 09:25 Filharmonia świętuje jubileusz. "Rozkłada na łopatki" [ZDJĘCIA] Bisy i długie owacje na stojąco - tak zakończył się wieczorem koncert w Filharmonii w Szczecinie. Znakomita sopranistka Aleksandra Kurzak i równie wyśmienity tenor Roberto Alani zauroczyli publiczność swoim występem. » więcej 2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana "Początek" została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej 2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk". » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy "Nie tylko dla romantyków i reumatyków". » więcej 2018-02-13, godz. 17:48 Kiermasz książek "za złotówkę" w Książnicy Pomorskiej Literackie klasyki, encyklopedie ale też popularne "czytadła" za symboliczną kwotę do kupienia na kiermaszu w Książnicy Pomorskiej - inicjatorami są członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. » więcej
281282283284285286287