Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Konferencja odbywa się na Wydziale Filologicznym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Konferencja odbywa się na Wydziale Filologicznym. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Jidysz to język Żydów europejskich. I choć w Izraelu językiem narodowym jest hebrajski, to kilkusetletnia kultura i historia Żydów europejskich zapisana jest właśnie w jidisz.
To także kultura i historia poszczególnych państw, w których znajdowały się diaspory żydowskie. Dlatego badania w Polsce nad jidisz to badania historii i kultury także polskiej. Na Uniwersytecie Szczecińskim trwa pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa, dotyczącą badań nad językiem jidysz. Naukowe spotkanie zwołano w 110. rocznicę podobnej konferencji w Czerniowcach na obecnej Ukrainie.

- Badanie blisko 800-letniej kultury żydowskiej na terenach Polski to nasz obowiązek - mówiła w środę na inauguracji prof. Ewa Geller z Uniwersytetu Warszawskiego. - Chodzi o pewne dziedzictwo kulturowe ściśle związane z dziedzictwem kulturowym Polski. Skoro badamy historię Polski, to nie można badać historii Polski bez historii mniejszości narodowych. Jedną z istotnych mniejszości, najbardziej długotrwałych była mniejszość żydowska, która na terytorium Polski wykształciła nie tylko własną kulturę, ale i cywilizację.

- Badania nad jidisz prowadzone są też dziś na uniwersytetach w Izraelu - podkreśla Malka Shacham-Doron z Uniwersytetu w Tel Awiwie. - Dziś drugie, trzecie pokolenie rozumie, że trzeba się tego uczyć. To nie jest zdechły język, ale jakaś droga do rozumienia, co było przed, w czasie i po Holokauście.

Konferencja odbywa się na Wydziale Filologicznym.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-02-08, godz. 13:20 Trafostacja Sztuki ma nowego dyrektora Konkurs na stanowisko dyrektora szczecińskiej Trafostacja Sztuki wygrał Stanisław Ruksza. Pokonał on czterech pozostałych kandydatów. » więcej 2017-02-07, godz. 15:26 Antoniego Karwowskiego wyjątkowa forma sztuki [ZDJĘCIA] W latach siedemdziesiątych swoją sztuką próbował walczyć z systemem komunistycznym, później szokował akcjami ulicznymi. W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstaje wystawa podsumowująca twórczość performera Antoniego Karwowskieg… » więcej 2017-02-06, godz. 14:56 "Ptaki ujścia rzeki Odry" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Zdjęcia dzięcioła małego, śmieszki czy wąsatki można od dziś oglądać na Jasnych Błoniach. Centrum Żeglarskie przygotowało wystawę plenerową poświęconą 60 gatunkom ptaków żyjących w ujściu Odry. » więcej 2017-02-04, godz. 16:29 Nie żyje szczeciński muzyk Jan Waraczewski Jan Waraczewski, skrzypek i wieloletni koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, zmarł w sobotę 4 lutego. Miał 69 lat. » więcej 2017-02-03, godz. 18:27 Zagrają dla Naomi Szczecińskie zespoły zagrają dla ciężko poparzonej Naomi. 10-letnia dziewczynka w ubiegłym roku uległa wypadkowi i doznała oparzeń trzeciego stopnia. » więcej 2017-02-03, godz. 14:00 Organek w Radiu Szczecin [WYWIAD] Autor jednego z największych przebojów ostatnich tygodni 'Mississippi w ogniu' był gościem Kamili Olkusz i Grzegorza Lamenta w programie 'Radio Szczecin w Pracy'. » więcej 2017-02-03, godz. 07:40 Wystartował nabór kandydatów do ważnej szczecińskiej nagrody Ruszył nabór kandydatów do szczecińskiej Nagrody Artystycznej i tytułu Mecenasa Kultury za ubiegły rok. » więcej 2017-02-03, godz. 07:23 Charytatywny koncert dla 1,5-rocznej Nadii z Nowogardu Mieszkańcy Nowogardu w piątek organizują koncert charytatywny dla chorej dziewczynki. » więcej 2017-01-30, godz. 18:22 Czy pamiętamy szkolne lektury, czyli kto wybierze książkę do Narodowego Czytania? Wybieramy lekturę do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Każdy może zagłosować na wybraną książkę - tak zdecydował prezydent. Z typowaniem może być jednak problem. » więcej 2017-01-28, godz. 15:31 Promocja książki szczecińskiego socjologa na urodziny muzeum Promocja książki szczecińskiego socjologa - dr. Macieja Kowalewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego to kolejny punkt obchodów pierwszych urodzin Centrum Dialogu Przełomy. » więcej
333334335336337338339