Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pierwszy koncert w ramach dwudniowego festiwalu "Klubowy Paprykarz i Oranżada" z okazji urodzin Szczecina. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwszy koncert w ramach dwudniowego festiwalu "Klubowy Paprykarz i Oranżada" z okazji urodzin Szczecina. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Najpierw był koncert, teraz jest i płyta. "Klubowy Paprykarz i Oranżada" - festiwal, który odbył się w Filharmonii w Szczecinie z okazji urodzin miasta - właśnie trafił na płytach na sklepowe półki. To dwa krążki.
Płyta „Na dzień” - w białym kolorze - to nowe brzmienie jazzu i piosenki. W klimat niewinnych czarodziejów wprowadza Warszawska Orkiestra Rozrywkowa wraz z Gabą Kulką i Michałem „Buniem” Skrokiem. Album to kojący groove, swing i bossa nova.

Płyta „Na noc” - rzecz jasna w kolorze czarnym - to z kolei nowe brzmienie big beatu, psychodelia i funk, klimat nocnego klubu. Otwiera ją piosenka "Dziwny weekend" w wykonaniu Beli Komoszyńskiej i Old Skull Hippie Combo.

Ale to też Marika, siostry Natalia i Paulina Przybysz, Olaf Deriglasoff czy Piotr Zioła. Pomysłodawca festiwalu Arkadiusz Stegenka przypomina skąd nazwa.

- "Klubowy", bo nowe, współczesne brzmienie big beatu, jazzu i piosenki. "Paprykarz", bo jesteśmy w Szczecinie. Dlaczego "oranżada"? Bo kiedyś w Polsce nie było coca-coli! - tłumaczy Arkadiusz Stegenka.

Album można kupić w Filharmonii i sieciowej księgarni. Płyty są już dostępne w wersji cyfrowej. Można ich słuchać na Spotify, Tidalu czy iTunes. Po zakupie albumu warto zachować paragon - będzie wejściówką za symboliczna złotówkę na tegoroczne urodziny Szczecina.

A z tej okazji w Teatrze Letnim, 5 lipca wystąpi Jimek, Miuosh i Joka (z Kalibra 44) wraz z orkiestrą. W repertuarze historia hip hopu Jimka.
Relacja Anny Łukaszek

Zobacz także

2017-11-06, godz. 07:13 "Tworki" Marka Bieńczyka na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie Najlepsza i najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka 'Tworki' doczekała się adaptacji teatralnej. W dodatku to monodram, w którym występuje adaptator Marek Żerański. » więcej 2017-11-05, godz. 19:28 Zmarł profesor Walery Pisarek W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali 'Ambasador Polszczyzny', podczas której miał wygłosić… » więcej 2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z 'Grupą Sopocką', w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej
282283284285286287288