Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pierwszy koncert w ramach dwudniowego festiwalu "Klubowy Paprykarz i Oranżada" z okazji urodzin Szczecina. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwszy koncert w ramach dwudniowego festiwalu "Klubowy Paprykarz i Oranżada" z okazji urodzin Szczecina. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Najpierw był koncert, teraz jest i płyta. "Klubowy Paprykarz i Oranżada" - festiwal, który odbył się w Filharmonii w Szczecinie z okazji urodzin miasta - właśnie trafił na płytach na sklepowe półki. To dwa krążki.
Płyta „Na dzień” - w białym kolorze - to nowe brzmienie jazzu i piosenki. W klimat niewinnych czarodziejów wprowadza Warszawska Orkiestra Rozrywkowa wraz z Gabą Kulką i Michałem „Buniem” Skrokiem. Album to kojący groove, swing i bossa nova.

Płyta „Na noc” - rzecz jasna w kolorze czarnym - to z kolei nowe brzmienie big beatu, psychodelia i funk, klimat nocnego klubu. Otwiera ją piosenka "Dziwny weekend" w wykonaniu Beli Komoszyńskiej i Old Skull Hippie Combo.

Ale to też Marika, siostry Natalia i Paulina Przybysz, Olaf Deriglasoff czy Piotr Zioła. Pomysłodawca festiwalu Arkadiusz Stegenka przypomina skąd nazwa.

- "Klubowy", bo nowe, współczesne brzmienie big beatu, jazzu i piosenki. "Paprykarz", bo jesteśmy w Szczecinie. Dlaczego "oranżada"? Bo kiedyś w Polsce nie było coca-coli! - tłumaczy Arkadiusz Stegenka.

Album można kupić w Filharmonii i sieciowej księgarni. Płyty są już dostępne w wersji cyfrowej. Można ich słuchać na Spotify, Tidalu czy iTunes. Po zakupie albumu warto zachować paragon - będzie wejściówką za symboliczna złotówkę na tegoroczne urodziny Szczecina.

A z tej okazji w Teatrze Letnim, 5 lipca wystąpi Jimek, Miuosh i Joka (z Kalibra 44) wraz z orkiestrą. W repertuarze historia hip hopu Jimka.
Relacja Anny Łukaszek

Zobacz także

2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej 2017-10-31, godz. 00:15 Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym… » więcej 2017-10-29, godz. 21:46 Zmarł aktor Władysław Kowalski Nie żyje Władysław Kowalski. Aktor, znany z takich filmów jak między innymi "Podwójne życie Weroniki", "Rozmowy przy wycinaniu lasu" czy "Katyń", zmarł w niedzielę 29 października. Miał 81 lat. » więcej 2017-10-28, godz. 22:20 Rockowe klimaty w Radiu Szczecin. Moonlight w S1 [ZDJĘCIA] Zespół Moonlight wystąpił w studiu S1 Radia Szczecin. Sobotni koncert był prapremierą ich 11 krążka zatytułowanego "Nate". » więcej 2017-10-28, godz. 12:04 Porucznik Borewicz na urodzinach Muzeum Techniki i Komunikacji Zlot starych pojazdów, turniej detektywistyczny czy spotkanie z Bronisławem Cieślakiem, czyli odtwórcą roli porucznika Borewicza w serialu "07 zgłoś się". » więcej 2017-10-28, godz. 08:59 Westiwal sztuki architektury wystartował w Szczecinie Hasłem tegorocznego, jedenastego Westivalu, jest słowo "Reset". To moment, w którym zaczynamy coś od nowa, korzystając z zastanych możliwości. » więcej 2017-10-27, godz. 14:43 Czeski Rubens w Żabowie Obraz z kościoła w Żabowie koło Pyrzyc to z pewnością dzieło czeskiego Rubensa, Petra Brandla - tak twierdzi Michał Dębowski z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Cztery lata temu podzielił się swoimi podejrzeniami… » więcej 2017-10-27, godz. 13:19 "Bloki" w Starej Rzeźni Dokument "Bloki" do obejrzenia w piątek w Starej Rzeźni, w Szczecinie. Polska premiera filmu Konrada Królikowskiego i Marty Zabłockiej odbędzie się w ramach startującego właśnie Westivalu - Sztuka Architektury. » więcej 2017-10-26, godz. 08:29 Inauguracja szczecińskich obchodów 500-lecia Reformacji Koncertem Zespołu Muzyki Dawnej "Il Tempo" w szczecińskiej Katedrze rozpoczęły się w środę wieczorem lokalne obchody jubileuszu 500 lat Reformacji. » więcej
306307308309310311312