Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Miecz gladius znaleziony w Czelinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Miecz gladius znaleziony w Czelinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Archeolog Bartłomiej Rogalski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Archeolog Bartłomiej Rogalski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Broń, w tym miecz, a także naczynia z okresu państwa rzymskiego - to najcenniejsze znaleziska z Czelina w powiecie gryfińskim. Odnaleziono je podczas prac archeologicznych na tamtejszym cmentarzysku. Badania w tym miejscu trwają już sześć lat.
W jednym z grobów odkryto między innymi miecz, tzw. gladius. - To drugi tego typu egzemplarz w Polsce - mówi archeolog Bartłomiej Rogalski. - To jest fenomen, bo przeważnie znajdujemy gladiusy typu mogunckiego, czyli krótkie, spiczaste miecze, które służyły legionistom. Ten gladius, który znaleźliśmy w Czelinie jest typu pompejańskiego. Jak sama nazwa wskazuje, taki miecz po raz pierwszy znaleziono w Pompejach.

Podczas wykopalisk odnaleziono również miejsca, gdzie kremowano zwłoki. - Pojawiły się bardzo ciekawe obiekty będące tzw. ustrynami, czyli miejscami kremacji zwłok. Cmentarzyska były ciałopalne. Żeby pochować człowieka zgodnie z obrzędowością tamtych czasów, należało najpierw spalić ciało na stosie. Służyły do tego dość sporych rozmiarów bruki kamienne. Była to płaszczyzna o średnicy około czterech metrów, wyłożona kamieniami, na której ustawiano stos - wyjaśnia Rogalski.

Najstarsze groby pochodzą z I wieku naszej ery. Wykopaliska w Czelinie trwają, z niewielkimi przerwami, od 2012 roku. W tym roku badania zostaną zakończone.
- To drugi tego typu egzemplarz w Polsce - mówi archeolog Bartłomiej Rogalski.
- Pojawiły się bardzo ciekawe obiekty będące tzw. ustrynami, czyli miejscami kremacji zwłok - wyjaśnia Rogalski.

Zobacz także

2017-11-22, godz. 12:33 Jak polska prasa widziała NRD? Jest nowa książka Przeczytał prawie wszystkie gazety ukazujące się w naszym regionie oraz na terenach pogranicznych Niemiec i napisał książkę. » więcej 2017-11-22, godz. 10:48 "Plastikowe lalki stoją w oknach". Wystawa Czarneckiego w ZUT [ZDJĘCIA] W Szczecinie można oglądać wystawę Grzegorza Czarneckiego. » więcej 2017-11-21, godz. 18:27 "Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Ponad 100 prac - obrazów, fotografii, rzeźb i instalacji, znajdzie się na wystawie "Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-11-19, godz. 08:32 Polski film odnosi sukcesy w USA Film Michała Rosy "Szczęście Świata" wygrał prestiżowy Festiwal Filmów Polskich w Chicago. » więcej 2017-11-18, godz. 19:41 Malcolm Young z AC/DC nie żyje Nie żyje Malcolm Young, gitarzysta legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk miał 64 lata. O jego śmierci grupa poinformowała na swoim fanpage'u na Facebooku. » więcej 2017-11-18, godz. 14:38 Roztańczone Gryfino [ZDJĘCIA] W Gryfinie trwa Tydzień Tańca, a w jego ramach odbywa się Festiwal Małych Form Ruchowych. » więcej 2017-11-18, godz. 09:16 Kozyra o Festiwalu "Młode Wilki 17": Selekcja była trudna W szczecińskiej Akademii Sztuki trwa 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu "Młode Wilki 17". » więcej 2017-11-17, godz. 15:29 Młode Wilki 17, czyli festiwalowo w Szczecinie 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu Młode Wilki 17 rozpoczyna się w Szczecinie już w piątek. Do konkursu, ogłoszonego przez Akademię Sztuki w Szczecinie zgłaszać można było między innymi studenckie filmy eksperymentalne, działania… » więcej 2017-11-17, godz. 13:33 Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powołanie Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział szef resortu i wicepremier prof. Piotr Gliński. » więcej 2017-11-16, godz. 22:52 I. J. Paderewski przypomniany na deskach Teatru Kameralnego Ignacy Jan Paderewski oddał swój talent i majątek Polsce. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił - w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego - 13. punkt domagający… » więcej
302303304305306307308