Spektakl "Spójrz na mnie" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach podwójnym zwycięzca Kontrapunktu.
„Spójrz na mnie" to opowieść o osobach niewidzących, które także występują w przedstawieniu. To historie zmagania się z niewidzeniem, ale też byciem przeźroczystym dla widzących.
To ważny dla nas dzień - mówił po odebraniu nagród reżyser Adam Ziajski.
- Trochę mnie to przytłoczyło, przyznam się szczerze. Dziękuję. To jest rodzaj jakiegoś ukoronowania pracy, moich bohaterów. Nadmiar tego szczęścia, który dzisiaj na mnie spływa, jest rzeczywiście wyjątkowy. Niepełnosprawne, to są nasze relacje. Jeśli tylko byśmy zechcieli innych ludzi po prostu normalnie traktować, to byłoby naprawdę o wiele łatwiej nam wszystkim żyć - mówi Ziajski.
To po prostu najlepsze przedstawienia - powiedział po ogłoszeniu werdyktu jeden z jurorów Jacek Wakar.
- "Spójrz na mnie" jest przedstawieniem, które dotyka tematu ludzi i problemów ludzi niewidomych. Ale nie mamy do czynienia z teatrem dokumentalnym, ze śladem szantażu emocjonalnego, o co bardzo łatwo przy takich tematach. Tylko ze skończoną kreacja artystyczną, gdzie te osoby są pełnoprawnymi aktorami - mówi Wakar.
W piątek wieczorem spektakl finałowy na deskach Teatru Współczesnego. Będzie to przedstawienie teatru Nowego z Poznania zatytułowane "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”.
Zobacz także
2017-11-03, godz. 16:20
Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018
Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018.
» więcej
2017-11-03, godz. 07:31
Polskie kino na festiwalu w Chicago
W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.
» więcej
2017-11-02, godz. 18:04
Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa
Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni…
» więcej
2017-11-01, godz. 12:55
Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina
Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora.
» więcej
2017-10-31, godz. 00:15
Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym
Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym…
» więcej
2017-10-29, godz. 21:46
Zmarł aktor Władysław Kowalski
Nie żyje Władysław Kowalski. Aktor, znany z takich filmów jak między innymi "Podwójne życie Weroniki", "Rozmowy przy wycinaniu lasu" czy "Katyń", zmarł w niedzielę 29 października. Miał 81 lat.
» więcej
2017-10-28, godz. 22:20
Rockowe klimaty w Radiu Szczecin. Moonlight w S1 [ZDJĘCIA]
Zespół Moonlight wystąpił w studiu S1 Radia Szczecin. Sobotni koncert był prapremierą ich 11 krążka zatytułowanego "Nate".
» więcej
2017-10-28, godz. 12:04
Porucznik Borewicz na urodzinach Muzeum Techniki i Komunikacji
Zlot starych pojazdów, turniej detektywistyczny czy spotkanie z Bronisławem Cieślakiem, czyli odtwórcą roli porucznika Borewicza w serialu "07 zgłoś się".
» więcej
2017-10-28, godz. 08:59
Westiwal sztuki architektury wystartował w Szczecinie
Hasłem tegorocznego, jedenastego Westivalu, jest słowo "Reset". To moment, w którym zaczynamy coś od nowa, korzystając z zastanych możliwości.
» więcej
2017-10-27, godz. 14:43
Czeski Rubens w Żabowie
Obraz z kościoła w Żabowie koło Pyrzyc to z pewnością dzieło czeskiego Rubensa, Petra Brandla - tak twierdzi Michał Dębowski z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie. Cztery lata temu podzielił się swoimi podejrzeniami…
» więcej