Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Światowa prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda, "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej czy Wieczór Baletów Polskich - to wszystko znajdzie się w programie nowego sezonu artystycznego Opery na Zamku w Szczecinie.
Na początku sezonu widzów czeka niespodzianka. To prapremiera "Guru". - To dzieło wybitnego francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, w reżyserii Damiana Crudena, dyrektora artystycznego York Theatre Royal. Przedstawią oni niezwykłą historię z końca lat 70. z Gujany Francuskiej, gdzie w osadzie Jonestown doszło do zbiorowego samobójstwa kilkuset osób - mówił na czwartkowej konferencji prasowej Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Premierę "Guru" zaplanowano na 28 września. Z kolei w październiku szczecińska Opera będzie współorganizatorem Festiwalu Tańca Współczesnego. - To festiwal z wielką renomą. Odbywa się od 1993 roku w Greifswaldzie. Z okazji 20. edycji festiwalu postanowiono go umiędzynarodowić i zaprosić do współpracy nas oraz teatr w Schwerinie - mówił dyrektor artystyczny Opery na Zamku Jerzy Wołosiuk. - Będzie to tydzień z tańcem współczesnym. Wydarzenia taneczne będą odbywać się codziennie, we wszystkich przestrzeniach Opery.

Na styczeń Opera na Zamku planuje polską prapremierę "Procesu" według Franza Kafki, z muzyką Philipa Glassa.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-06-15, godz. 22:44 Sasinowski z nową książką Premiera nowej książki szczecińskiego prozaika Alana Sasinowskiego. 'Szczery facet' to czwarty tytuł w dorobku pisarza i dziennikarza 'Kuriera Szczecińskiego'. » więcej 2016-06-15, godz. 08:47 "Poezja"... Anna Patrys zaśpiewała w Operze na Zamku Laureatka nagrody EMMY, znakomita interpretatorka muzyki współczesnej i śpiewaczka operowa wystąpiła w Szczecinie. » więcej 2016-06-14, godz. 08:49 Wystartował X Międzynarodowy Festiwal Chóralny Ponad 250 artystów wzięło udział w koncercie inaugurującym X Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie. » więcej 2016-06-12, godz. 22:19 Muzycy płyną (i grają) pod prąd do Wrocławia [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzyka klasyczna, jazz oraz techo i to na jednej scenie - takiego miksu brzmień można było posłuchać przy szczecińskich Wałach Chrobrego. » więcej 2016-06-12, godz. 09:49 Artyści chcą pomagać artystom W Szczecinie i w całym Zachodniopomorskim żyje wielu artystów, którzy potrzebują pomocy. Często ich emerytura nie wystarcza na leki, rehabilitację, utrzymania. Szczeciński oddział Związku Artystów scen Polskich chce im pomóc. » więcej 2016-06-12, godz. 08:31 V symfonia Beethovena w hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" Od kilkunastu lat Opera na Zamku podczas Dni Morza organizuje na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie koncert poświęcony 'Tym, którzy nie powrócili z morza'. » więcej 2016-06-10, godz. 20:47 Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu Prawie pół tysiąca młodych wykonawców z całej Polski bierze udział w finale Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2016-06-09, godz. 21:02 Kowalski: Kiszczak nie był człowiekiem honoru Generał Czesław Kiszczak nie był człowiekiem honoru. W jego działaniach nie było miejsca na polską rację stanu, on reprezentował sowiecką - mówił w czwartek podczas promocji biografii generała jej autor Lech Kowalski. » więcej 2016-06-09, godz. 12:25 Biografia Kiszczaka. Promocja w Książnicy Promocja książki 'Cze.Kiszczak' Lecha Kowalskiego odbędzie się w czwartek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2016-06-09, godz. 10:41 Kołobrzeg w makietach 3D [ZDJĘCIA] Grupa 30 uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza pracuje nad idealnym odwzorowaniem zabudowań, jakie istniały w Kołobrzegu przed wiekami. » więcej
364365366367368369370