Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Roman Kłosowski miał 89 lat. Ukończył wydział aktorski i reżyserski na warszawskiej PWST. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Roman_K%C5%82osowski
Roman Kłosowski miał 89 lat. Ukończył wydział aktorski i reżyserski na warszawskiej PWST. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Roman_K%C5%82osowski
Nie żyje aktor Roman Kłosowski - podał na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich. Był najbardziej znany z roli technika Romana Maliniaka w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek".
Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach - w "Ewa chce spać" grał złodziejaszka ze słynnym tekstem "kup pan cegłę", w "Eroice" podporucznika Szpakowskiego oraz Nostradamusa w obrazie "Jeszcze nie wieczór". Jego bogatą filmografię tworzą głównie kreacje komediowe, choć artysta często podkreślał, że czuje się aktorem dramatycznym.

Przez lata występował na scenach warszawskich, w Teatrze Dramatycznym i Ludowym. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Zapisał się też kreacjami w licznych spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w roli Szwejka w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka i Królika w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

W ostatnich latach grał w filmach "Kop głębiej", "Świat według Kiepskich i "Szklana pułapka". Wziął też udział w nagraniu Biblii Audio, liczącego ponad 110 godzin słuchowiska, zrealizowanego na podstawie Starego i Nowego Testamentu.

Roman Kłosowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Oznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W 2013 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. W rodzinnym mieście grał w szkolnym teatrze. W 1953 roku ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1965 - reżyserię na tej uczelni.

Debiutował w 1953 roku w filmie "Celuloza" Jerzego Kawalerowicza. W kolejnych latach wystąpił między innymi w obrazach: "Człowiek na torze", "Eroica", "Pętla", "Hydrozagadka" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies".

Grał w Warszawie w teatrach: Dramatycznym, Ludowym, Nowym i Syrenie. W latach 1976-1981 kierował łódzkim Teatrem Powszechnym. Jako wykładowca wychował kilka pokoleń aktorów.

Jest autorem książki "Z Kłosem przez życie" napisanej wspólnie z Jagodą Opalińską, wydanej w 2013 roku.

W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia, Roman Kłosowski mówił, że aktor powinien przede wszystkim "być szczery wobec siebie, nie udawać, ale brać od siebie to, co jest w człowieku i przerzucać to na postacie, i zawsze po sukcesie chcieć jeszcze większego sukcesu".
Fragment ścieżki dźwiękowej z Czterdziestolatka. reż. Jerzy Gruza

Zobacz także

2018-06-10, godz. 20:58 Piosenka Ci nie da zapomnieć, czyli przeboje stulecia w Opolu 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki trwa w Opolu. W niedzielę po godzinie 20 rozpoczął się koncert "Od Opola do Opola". Publiczność usłyszy między innymi Edytę Górniak, Margaret i Sarsę. » więcej 2018-06-10, godz. 08:40 Muzyczne aranżacje z kinowych hitów w centrum handlowym Na początek Filmowa Kaskada Muzyki, czyli aranżacje utworów z popularnych produkcji kinowych takich jak "La La Land", "Król Lew", "Szrek" czy "Różowa Pantera". Ruszył 4. Baltic Neopolis Festival. » więcej 2018-06-08, godz. 23:22 Marcin Świetlicki i "Zgniłość" w Szczecinie. Koncert w Trafo [WIDEO, ZDJĘCIA] "Zgniłość", czyli nowy projekt krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka, wystąpił w piątek wieczorem w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2018-06-08, godz. 21:28 Ostatnie lata Brygady "Łupaszki". Jest nowa książka [ZDJĘCIA] Nowe fakty o 5 Brygadzie Wileńskiej w książce historyka Tomasza Łabuszewskiego. W swojej nowej publikacji pt. "5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945-1947" Łabuszewski stara się zaprzeczyć propagandzie, jakoby żołnierze… » więcej 2018-06-08, godz. 09:59 Mundialowe przeboje w Opolu [WIDEO] W Opolu rozpoczyna się 55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Zainauguruje go o godzinie 20.00 koncert "Przebój na Mundial". » więcej 2018-06-08, godz. 08:56 "Znają z twórczości, ale nie z twarzy". Jest okazja, żeby to zmienić Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda czy Wojciech Kilar - portrety wybitnych polskich twórców, różnych dziedzin polskiej kultury, autorstwa wybitnych fotografików od czwartku można oglądać w galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2018-06-07, godz. 23:15 Premiera "Guru" i tydzień tańca współczesnego. Opera zdradza program nowego sezonu Światowa prapremiera "Guru" Laurenta Petitgirarda, "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej czy Wieczór Baletów Polskich… » więcej 2018-06-07, godz. 22:01 "Murem za folklorem". Setki artystów zjadą do Pyrzyc Zespoły pieśni i tańca z Kazachstanu, Ukrainy, Polski, Serbii i Turcji zjadą do Pyrzyc. Po raz 38. odbędzie się tam międzynarodowy festiwal "Pyrzyckie Spotkania z Folklorem". Łącznie organizatorzy spodziewają się ponad 450 artystów… » więcej 2018-06-07, godz. 13:34 Nie żyje Barbara Wachowicz Nie żyje Barbara Wachowicz, historyk literatury, pisarka, reportażystka, publicystka i fotografik. Miała 81 lat. » więcej
267268269270271272273