Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Roman Kłosowski miał 89 lat. Ukończył wydział aktorski i reżyserski na warszawskiej PWST. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Roman_K%C5%82osowski
Roman Kłosowski miał 89 lat. Ukończył wydział aktorski i reżyserski na warszawskiej PWST. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Roman_K%C5%82osowski
Nie żyje aktor Roman Kłosowski - podał na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich. Był najbardziej znany z roli technika Romana Maliniaka w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek".
Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach - w "Ewa chce spać" grał złodziejaszka ze słynnym tekstem "kup pan cegłę", w "Eroice" podporucznika Szpakowskiego oraz Nostradamusa w obrazie "Jeszcze nie wieczór". Jego bogatą filmografię tworzą głównie kreacje komediowe, choć artysta często podkreślał, że czuje się aktorem dramatycznym.

Przez lata występował na scenach warszawskich, w Teatrze Dramatycznym i Ludowym. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Zapisał się też kreacjami w licznych spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w roli Szwejka w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka i Królika w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

W ostatnich latach grał w filmach "Kop głębiej", "Świat według Kiepskich i "Szklana pułapka". Wziął też udział w nagraniu Biblii Audio, liczącego ponad 110 godzin słuchowiska, zrealizowanego na podstawie Starego i Nowego Testamentu.

Roman Kłosowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Oznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W 2013 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. W rodzinnym mieście grał w szkolnym teatrze. W 1953 roku ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1965 - reżyserię na tej uczelni.

Debiutował w 1953 roku w filmie "Celuloza" Jerzego Kawalerowicza. W kolejnych latach wystąpił między innymi w obrazach: "Człowiek na torze", "Eroica", "Pętla", "Hydrozagadka" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies".

Grał w Warszawie w teatrach: Dramatycznym, Ludowym, Nowym i Syrenie. W latach 1976-1981 kierował łódzkim Teatrem Powszechnym. Jako wykładowca wychował kilka pokoleń aktorów.

Jest autorem książki "Z Kłosem przez życie" napisanej wspólnie z Jagodą Opalińską, wydanej w 2013 roku.

W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia, Roman Kłosowski mówił, że aktor powinien przede wszystkim "być szczery wobec siebie, nie udawać, ale brać od siebie to, co jest w człowieku i przerzucać to na postacie, i zawsze po sukcesie chcieć jeszcze większego sukcesu".
Fragment ścieżki dźwiękowej z Czterdziestolatka. reż. Jerzy Gruza

Zobacz także

2018-03-20, godz. 08:05 "Przysposobienie obronne" w Teatrze Małym w Szczecinie Czytanie skryptu, zapisu scenicznych działań grupy teatralnej z Charkowa "Piękne Kwiaty" odbyło się w poniedziałek w Teatrze Małym w Szczecinie. » więcej 2018-03-19, godz. 10:55 Wypadek w Cirque du Soleil. Zginął akrobata Tragiczny wypadek podczas spektaklu Cirque du Soleil w Tampie na Florydzie. Jeden z akrobatów spadł z wysokości. Jego obrażenia okazały się na tyle poważne, że zmarł w szpitalu. » więcej 2018-03-18, godz. 20:12 Wyszło z niej wielu świetnych muzyków. Szkoła świętuje jubileusz [ZDJĘCIA] Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna pierwszego stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie obchodzi swoje 10. urodziny. » więcej 2018-03-17, godz. 19:12 Dzięki niemu powstały wybitne dzieła dotyczące Pomorza. Seminarium na Zamku 400 lat temu zmarł jeden ze znakomitych Gryfitów - Filip II. Z tej okazji w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się seminarium jemu poświęcone. » więcej 2018-03-17, godz. 15:36 Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie Rozmowy, debaty i jubileusze zdominowały 7. edycję „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018", która dobiega końca w Szczecinie. » więcej 2018-03-16, godz. 21:09 Święci, twarze i pejzaże w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galeria Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2018-03-16, godz. 12:38 "Pleciuga" z małymi szansami na zwiększenie dotacji Są małe szanse na zwiększenie o tak dużą kwotę dotacji dla Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Rafał Niburski, radny Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji kultury. » więcej 2018-03-15, godz. 21:10 Koncert w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu W Muzycznym Studiu Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej odbył się koncert poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu. 15 marca mija rok od śmierci poety, twórcy tekstów i wykonawcy piosenki autorskiej. » więcej 2018-03-15, godz. 07:55 Ks. Boniecki na spotkaniu w ramach Dni Kultury Żydowskiej Czym dla świata były protesty studentów w 1968 r. i czym był marzec tego roku dla Polski - o tym rozmawiali w środę w Teatrze Polskim w Szczecinie redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Adam Boniecki i ubiegłoroczny laureat… » więcej 2018-03-13, godz. 16:29 Lekcje i wystawy, czyli zamkowe propozycje Lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, wystawa polskiego malarstwa XIX-wiecznego, 400. rocznica ostatniego z Gryfitów i Wiosenne Koncerty Gitarowe, czyli Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wydarzenia kulturalne. » więcej
276277278279280281282