Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Joanna Kulmowa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Joanna Kulmowa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmarła Joanna Kulmowa, poetka, pisarka, dramaturg i tłumaczka, nazywana przez krytyków "polską Astrid Lindgren". Miała 90 lat. Informację podała Polska Agencja Prasowa.
Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich powiedziała, że Joanna Kulmowa była kimś bardzo ważnym nie tylko dla literatury polskiej, była twórcą wyjątkowo wszechstronnym.

- Te utwory, chociażby "Wio, Leokadio", powieść metaforyczna, to jest coś takiego, co zapada w pamięć. Bardzo rzadko zdarza się taki twórca, który jest związany i z filharmonią, teatrem, literaturą, poezją i takim życiem kulturalnym. To jest ogromna strata dla polskiej literatury i kultury - mówi Piekarska.

Joanna Kulmowa była autorką wierszy i bajek dla dzieci, tworzyła również dla dorosłych czytelników. Jej dorobek twórczy obejmuje kilkanaście zbiorów poezji dla dorosłych i ponad 20 tomików wierszy dla dzieci, a ponadto - prozę, sztuki sceniczne i radiowe, widowiska telewizyjne i libretta operowe. Poetka była też reżyserem teatralnym i autorką tekstów piosenek. Do najbardziej znanych jej zbiorów wierszy należą: "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie", "Jonasz, czyli miara epoki", "Zawiązki" i "Kłamstwo gołębia". Dla dzieci napisała między innymi, "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Zasypianki", "Krześlaki z rozwianą grzywą" oraz "Zagubione światełko".

Jej książka "Wio, Leokadio" znalazła się na liście 50. utworów składających się na Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Poetka otrzymała też Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej „Sztuka Młodym” za twórczość dla dzieci i młodzieży.
Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich powiedziała, że Joanna Kulmowa była kimś bardzo ważnym nie tylko dla literatury polskiej, była twórcą wyjątkowo wszechstronnym.

Zobacz także

2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu "Zimna wojna" Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak "Roma", "Narodziny gwiazdy"… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego "Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie "Muzycznymi Oscarami" i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej 2019-02-06, godz. 19:49 Poznaliśmy nominacje do Polskich Nagród Filmowych "Orły" Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybrali najlepsze filmy, aktorów i twórców filmowych w 17 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymała "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. » więcej
232233234235236237238