Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię". Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.
Reżyser David Blair wyjaśniał, że zrobił ten film, by przypomnieć o polskich pilotach, którzy w czasie II wojny światowej, podczas Bitwy o Anglię, skutecznie walczyli z niemieckimi pilotami, a po wojnie, w imię politycznych układów zostali skazani na zapomnienie. Reżyser tłumaczy, że ukazał polskich pilotów jako wyjątkowych żołnierzy.

- Jako takich pełnokrwistych mężczyzn, są to osoby, które dokładnie zdają sobie sprawę po co są i na czy polega ich rola. Charakteryzuje ich walka i żądza, by zrobić to, po co tam pojechali. Pamiętajmy, że na początku nikt nie wierzył, że polskim pilotom uda się osiągnąć to, co było ich udziałem - mówił David Blair.

W rolę jednego z dowódców Dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza wcielił się Marcin Dorociński. Aktor podkreślał, że ten film jest rodzajem hołdu dla polskich pilotów.

Ten film, tłumaczy Dorociński, "opowiada o niezwykłej historii, o niezwykłych ludziach, którzy walczyli do ostatniej kropi krwi za swój kraj". Aktor wyraża nadzieję, że film zainspiruje widzów do dowiedzenia się więcej o ludziach, o historii, a przede wszystkim o tych, którzy walczyli wtedy, a którzy byli: "odważni, bezkompromisowi, szaleni".

W rolę Zdzisława Krasnodębskiego o pseudonimie "Król", twórcę i dowódcę 303 Dywizjonu wcielił się Radosław Kaim. Aktor podkreśla, że film Davida Blaira jest niezwykle ważny, nie tylko dla Polaków. Radosław Kaim powiedział, że choć Polacy znają historię Dywizjonu 303, to mimo to będzie fascynujące obejrzeć opowieść o walce polskich pilotów. Z kolei dla widzów zagranicznych, cenne będzie uświadomienie sobie, jak ważną rolę w Bitwie o Anglię odegrali polscy piloci, których skuteczna walka odwróciła losy batalii.

Film oprócz bohaterstwa polskich pilotów ukazuje też ich dramat, który rozegrał się po zakończeniu wojny, kiedy to nie mogli wziąć udziału w defiladzie zwycięzców II wojny światowej w Londynie i byli zmuszeni, przez władze Anglii, do opuszczenia kraju.

Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, był najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Polskim pilotom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Zobacz także

2018-05-13, godz. 09:34 Owacje na stojąco i zachwyt widzów. "Dzieci z dworca ZOO" po premierze Premiera "Dzieci z dworca ZOO" w wersji baletowej odbyła się w sobotę wieczorem w Operze na Zamku w Szczecinie. Historię nastoletniej narkomanki z powieści Christiane Very Felscherinow przeniósł na scenę wybitny choreograf Robert … » więcej 2018-05-12, godz. 20:36 Festiwal w Cannes: Długa owacja na stojąco po polskim filmie To znakomity czas dla polskiego filmu - mówią aktorzy "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którzy od czwartkowej premiery na festiwalu w Cannes udzielili kilkudziesięciu wywiadów dziennikarzom z całego świata. » więcej 2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej 2018-05-11, godz. 20:47 Biblioteczka skandynawska w Książnicy Pomorskiej Dobra wiadomość dla mieszkających w Szczecinie Skandynawów, ale nie tylko dla nich: w Książnicy Pomorskiej, można od piątku wypożyczać szwedzkie i norweskie książki w oryginale. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia… » więcej 2018-05-11, godz. 20:12 Promocja biografii Zbigniewa Herberta w studiu Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Promocja książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia" oraz monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem" - to wszystko w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. Spotkanie odbyło się o godz. 18. » więcej 2018-05-11, godz. 17:28 XV Jubileuszowy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie wystąpi zespół wokalny Marcina Abijskiego. Koncert zatytułowany Śladami Sołuńskich Apostołów rozpocznie się o godz. 19. » więcej 2018-05-10, godz. 18:52 Uczniowie "szukali urody" w lekturach [ZDJĘCIA] "Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa" - to konkurs czytania i interpretowania lektur przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. » więcej 2018-05-10, godz. 18:34 "Tej nocy Szczecin żyje niezwykłym rytmem" Prawie 50 miejsc będzie można odwiedzić podczas 13. Szczecińskiej Nocy Muzeów, która już 19 maja. Zaplanowano wystawy, spotkania, happeningi, paradę starych samochodów i motocykli, koncerty przedstawienia i zwiadzanie Opery na Zamku… » więcej 2018-05-10, godz. 14:31 Zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca Ińskiego Lata Filmowego W nocy z środy na czwartek zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca, współorganizator i kronikarz Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2018-05-08, godz. 16:42 Niezwykły świat teatru lalkowego w Szczecinie. Goście z różnych części Europy Teatralny Ty-Dzień Dziecka rozpocznie się już wkrótce w Szczecinie, po raz drugi. To festiwalowy projekt Teatru Lalek „Pleciuga" dla młodych widzów. » więcej
272273274275276277278