Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira "303. Bitwa o Anglię". Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.
Reżyser David Blair wyjaśniał, że zrobił ten film, by przypomnieć o polskich pilotach, którzy w czasie II wojny światowej, podczas Bitwy o Anglię, skutecznie walczyli z niemieckimi pilotami, a po wojnie, w imię politycznych układów zostali skazani na zapomnienie. Reżyser tłumaczy, że ukazał polskich pilotów jako wyjątkowych żołnierzy.

- Jako takich pełnokrwistych mężczyzn, są to osoby, które dokładnie zdają sobie sprawę po co są i na czy polega ich rola. Charakteryzuje ich walka i żądza, by zrobić to, po co tam pojechali. Pamiętajmy, że na początku nikt nie wierzył, że polskim pilotom uda się osiągnąć to, co było ich udziałem - mówił David Blair.

W rolę jednego z dowódców Dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza wcielił się Marcin Dorociński. Aktor podkreślał, że ten film jest rodzajem hołdu dla polskich pilotów.

Ten film, tłumaczy Dorociński, "opowiada o niezwykłej historii, o niezwykłych ludziach, którzy walczyli do ostatniej kropi krwi za swój kraj". Aktor wyraża nadzieję, że film zainspiruje widzów do dowiedzenia się więcej o ludziach, o historii, a przede wszystkim o tych, którzy walczyli wtedy, a którzy byli: "odważni, bezkompromisowi, szaleni".

W rolę Zdzisława Krasnodębskiego o pseudonimie "Król", twórcę i dowódcę 303 Dywizjonu wcielił się Radosław Kaim. Aktor podkreśla, że film Davida Blaira jest niezwykle ważny, nie tylko dla Polaków. Radosław Kaim powiedział, że choć Polacy znają historię Dywizjonu 303, to mimo to będzie fascynujące obejrzeć opowieść o walce polskich pilotów. Z kolei dla widzów zagranicznych, cenne będzie uświadomienie sobie, jak ważną rolę w Bitwie o Anglię odegrali polscy piloci, których skuteczna walka odwróciła losy batalii.

Film oprócz bohaterstwa polskich pilotów ukazuje też ich dramat, który rozegrał się po zakończeniu wojny, kiedy to nie mogli wziąć udziału w defiladzie zwycięzców II wojny światowej w Londynie i byli zmuszeni, przez władze Anglii, do opuszczenia kraju.

Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, był najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Polskim pilotom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Zobacz także

2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej 2017-10-15, godz. 19:41 Szczeciński muzyk zbiera pieniądze na wydanie płyty [WIDEO] Drogtech ze swoją elektroniczną muzyką pojawił się między innymi w cyklu 3x1 w Radiu Szczecin. Teraz liczy na swoich fanów. » więcej 2017-10-14, godz. 23:45 Blunt Razor zwycięzcą Festiwalu Młodych Talentów [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Blunt Razor wygrał XI Festiwal Młodych Talentów. Jury ogłosiło zwycięzcę w sobotę wieczorem, podczas wielkiego koncertu finałowego w szczecińskiej hali przy ulicy Szafera. » więcej 2017-10-14, godz. 19:52 Hanna Krall na Festiwalu Czytania w Szczecinie Powoli mija kolejny dzień 5. Festiwalu Czytania w Szczecinie. Na scenie ustawionej w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej trwa spotkanie z aktorką Anną Seniuk. Swoje książki podpisuje też Hanna Krall. » więcej 2017-10-14, godz. 15:34 "Odkrywcy Wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Podróżnik, autor programów telewizyjnych i człowiek do zadań specjalnych spotkał się w sobotę z mieszkańcami Szczecina. Przemek Kossakowski był gościem Festiwalu Czytania. » więcej 2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji 'Cieni zapomnianych kultur' w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu 'Piwnica Pod Baranami' zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej
285286287288289290291