Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
Piloci Dywizjonu 303 Źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Dywizjon_303_in_color.
W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Film w reżyserii Denisa Delicia, który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera ukazuje losy polskich pilotów, którzy początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą.
W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) stworzyli elitarną jednostkę - która nie miała sobie równych.

Reżyser Denis Delić wyjaśniał, że zrobił ten film, by ukazać niezwykłych bohaterów. Twórca wyjaśnia, że polscy piloci byli niezwykli ze względu na doskonałe wyszkolenie, upór i wielką chęć walki. Potrafili pokonać ogromną odległość, by dotrzeć do Anglii gdzie nie czekały na nich kwiaty i "gorąca herbata" ale raczej sprzeciw i brak wiary w ich umiejętności. - Polscy piloci są przekorni, są indywidualistami i doskonałymi żołnierzami - mówił reżyser.

Piotr Adamczyk wcielił się w postać dowódcy Dywizjonu Witolda Urbanowicza. Aktor podkreśla, że udział w tym filmie był wielką przygodą, ale też miał świadomość odpowiedzialności, ponieważ z kolegami musiał się zmierzyć z mitem lotników Dywizjonu 303. Piotr Adamczyk podkreślił, że po obejrzeniu tego filmu podobnie jak po przeczytaniu książki Arkadego Fiedlera powinna widzów wypełniać duma.

Antoni Królikowski który wcielił się w rolę pilota Witolda "Tolo" Łokuciewskiego, podkreśla, że film o Dywizjonie 303 jest szczególnie ważny w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Aktor zauważa, że od dawna nie było filmu o historycznym sukcesie z którego możemy być dumni, i możemy się nim chwalić przed całym światem, a 303 "bez wątpienia jest takim tematem". Aktor podkreśla, że bardzo dobrze, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości udało się przypomnieć bohaterów z Dywizjonu, opowiedzieć o ich przyjaźni, walce i poświęceniu.

Na ekranie zobaczymy także między innymi Macieja Zakościelnego, który wcielił się w postać jednego z najskuteczniejszych pilotów dywizjonu Jana Zumbacha oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego, który zagrał Mirosława "Ox" Fericia, kronikarza polskiego dywizjonu.

Dywizjon 303 był najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Polskim pilotom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Jest to drugi film o Dywizjonie 303, jaki pojawił się w kinach. Od kilku dniu można też oglądać film o losach polskich pilotów walczących w bitwie o Anglię w reżyserii Brytyjczyka Davida Blaira.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Zobacz także

2018-10-26, godz. 10:28 "Muzycy lubią czasami trochę ubarwiać, żeby było bardziej gwiazdorsko" Lider Fonetyki surowo o show-biznesie. W Radiu Szczecin Przemysław Wałczuk wracał do 2014 roku i kampanii jednej z firm odzieżowych, która promowała ubrania stylizowane na sposób ubierania Grzegorza Ciechowskiego z Republiki. » więcej 2018-10-25, godz. 12:38 Szczecińska Filharmonia świętuje 70. urodziny Dokładnie 70 lat temu, 25 października 1948 roku zagrała w Szczecinie Orkiestra Symfoniczna Robotniczego Towarzystwa Muzycznego. Tym samym rozpoczęła się historia Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, bowiem pięć lat… » więcej 2018-10-24, godz. 10:36 Święto kina w Szczecinie Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival. W programie imprezy jest 40 wydarzeń oraz ponad 100 projekcji różnych filmowych produkcji. » więcej 2018-10-22, godz. 10:34 Nowy Jork: festiwal filmów dokumentalnych W nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej zakończył się Margaret Mead Film Festival, międzynarodowy przegląd filmów dokumentalnych. Nowojorczycy obejrzeli 40 filmów, w tym 2 polskie dokumenty. » więcej 2018-10-21, godz. 08:42 Festiwal Trendów Tańca – Tanztendenzen - w Szczecinie! Tanztendenzen to renomowany festiwal tańca współczesnego, który zainaugurowany został 1993 roku w Niemczech. W tegorocznej odsłonie przybiera charakter międzynarodowy i jego nowa odsłona zagości również w Szczecinie. » więcej 2018-10-20, godz. 18:50 Szczeciński akcent na festiwalu we Lwowie [ZDJĘCIA] Profesor Bohdan Boguszewski był gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie. W imprezie bierze udział kilkuset wybitnych artystów, reprezentujących większość krajów Europy i Stany… » więcej 2018-10-20, godz. 14:15 Mamy pierwsze w Polsce kino sferyczne [ZDJĘCIA] Można tu zobaczyć "Zaczarowaną rafę", "Życie drzew" oraz niezwykłą historię lądowania na Księżycu. To wszystko jak w 3D, ale... bez okularów. » więcej 2018-10-20, godz. 13:37 Porcelana i szkło z Muzeum w Kielcach w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Talerze, misy, wazy, salaterki, kufle i szklanki - w Zamku Książąt Pomorskich obejrzeć można wystawę porcelany i szkła z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. » więcej 2018-10-20, godz. 11:12 Festiwalu Czytania dzień drugi: aktorzy, lektorzy, pisarze, reżyserzy... [ZDJĘCIA] Bajkami dla dzieci w interpretacji Krystyny Czubówny i Anny Cieślak rozpoczął się kolejny dzień Festiwalu Czytania. To już szósta odsłona "Odkrywców wyobraźni" w Szczecinie. Spotkania odbywają się w Książnicy Pomorskiej, Teatrze… » więcej 2018-10-20, godz. 09:26 Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek Biblioteka Narodowa apeluje o przekazywanie - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - książek, czasopism i druków ulotnych sprzed 1945 roku. Dyrektor biblioteki Tomasz Makowski podkreślał, że braki pozycji z XIX i pierwszej połowy… » więcej
247248249250251252253