Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Na festiwalu wręczona zostanie również Nagroda za Osiągnięcia Życia - Platynowe Lwy odbierze w tym roku reżyser Jerzy Skolimowski. źródło: http://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/galeria/---444-_konferencja-prasowa-warszawa-10-09-2018.html Fot. Rafał Now
Na festiwalu wręczona zostanie również Nagroda za Osiągnięcia Życia - Platynowe Lwy odbierze w tym roku reżyser Jerzy Skolimowski. źródło: http://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/galeria/---444-_konferencja-prasowa-warszawa-10-09-2018.html Fot. Rafał Now
W Gdyni rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o nagrodę główną imprezy - Złote Lwy - będzie walczyło 16 produkcji.
Podczas festiwalu o nagrody filmy będą też walczyły w Konkursie Inne Spojrzenie oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

- Podczas festiwalu na 350 pokazach wielbiciele polskiego kina będą mogli obejrzeć ponad 130 filmów. Dlatego Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej mówi, który współorganizuje festiwal mówi, że festiwal w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie dla polskiego kina.

- Włączając w to również sekcje pozakonkursowe mamy możliwość obejrzenia całego przekroju kinematografii - podkreśla Śmigulski.

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć podkreśla, że w trzech konkursach znalazło się w sumie 50 filmów.

- Bardzo różnorodne filmy w konkursie głównym, od starszych mistrzów jak Krzysztof Zanussi czy Wojciech Bajon do najmłodszych, reprezentowane są wszystkie pokolenia, różne optyki jeśli idzie o stylistykę, poetykę i zabiegi formalne - zaznacza Leszek Kopeć.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu będzie sekcja filmów nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza tym prezentowane będą filmy w sekcji "Czysta klasyka", odbędą się także debaty, spotkania z twórcami i koncerty.

Na festiwalu wręczona zostanie również Nagroda za Osiągnięcia Życia - Platynowe Lwy odbierze w tym roku reżyser Jerzy Skolimowski.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej
304305306307308309310