Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2019-04-23, godz. 21:17 I znów gitary. I perkusja... [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli kolejne spotkanie w cyklu [3x1]. Tym razem trochę rock and rolla z sąsiedztwa. » więcej 2019-04-20, godz. 11:38 Roman Polański kieruje pozew przeciwko Akademii Filmowej Roman Polański domaga się przywrócenia członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej. Prawnicy reżysera złożyli w tej sprawie pozew sądowy, twierdząc, że jego wykluczenie odbyło się z naruszeniem prawa. Akademia podtrzymuje swoją… » więcej 2019-04-19, godz. 08:16 "Dobrzy ludzie" w Radiu Szczecin Słuchowisko na podstawie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa będzie można usłyszeć w piątek na naszej antenie. "Dobrzy ludzie" to produkcja Polskiego Radia Rzeszów. » więcej 2019-04-18, godz. 11:54 Wystawa autora znanych szczecińskich rzeźb Ponad 150 obiektów: rzeźb, szkiców, fotografii dokumentalnych, rysunków i obrazów. Wszystkie Sławomira Lewińskiego, artysty plastyka związanego z powojennym Szczecinem. W środę w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego została otwarta… » więcej 2019-04-16, godz. 22:00 "Lubinus mniej znany" na Zamku [ZDJĘCIA] Otwarta we wtorek w Galerii Przedmiotu na Zamku Książąt Pomorskich wystawa "Lubinus mniej znany", ukazuje postać autora "Wielkiej mapy Księstwa Pomorskiego" nie tylko jako kartografa, ale człowieka wszechstronnego. » więcej 2019-04-16, godz. 06:14 Zespół Tulia i Michał Janicki z Nagrodą Artystyczną Prezydenta [ZDJĘCIA] Michał Janicki i zespół "Tulia" zostali laureatami Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin za 2018 rok. » więcej 2019-04-15, godz. 18:42 W poniedziałek poznamy laureatów Nagród Artystycznych Prezydenta Miasta Szczecin W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zostaną rozdane Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Szczecin za 2018 rok. » więcej 2019-04-15, godz. 07:53 Wycieczka po Polsce i historii. Premiera w Los Angeles [WIDEO] Poniedziałkowej nocy w Los Angeles odbędzie się premiera filmu „Poland: The Royal Tour”, w którym widzów oprowadza po Polsce i opowiada o historii naszego kraju premier Mateusz Morawiecki. » więcej 2019-04-14, godz. 12:33 Nocne życie postaci i eksponatów: gratka dla najmłodszych miłośników sztuki Można będzie na chwilę stać się Sydonią von Borck, Moną Lisą lub Damą z gronostajem. Albo będzie można wejść w niezwykły świat Salvadora Dali. A to wszystko w najnowszej wystawie Galerii "Tworzę się", którą zaprasza do "Muzeum… » więcej 2019-04-14, godz. 09:19 Wierni Tradycji, czyli koncert muzyki cerkiewnej [WIDEO, ZDJĘCIA] Bogactwo polskiego śpiewu cerkiewnego przybliża od kilku lat słuchaczom naszego miasta Stowarzyszenie Prawosławne Św. Mikołaja w Szczecinie. » więcej
212213214215216217218