Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2019-05-15, godz. 11:26 Wrócili w nocy z Chin i rano pojechali na Ukrainę Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie ledwie wrócił w nocy z międzynarodowego festiwalu w Chinach, a już o 6 rano wsiadali do autokaru, który zawiezie ich do Odessy. » więcej 2019-05-14, godz. 05:50 Dla kogo Złota Palma? Rozpoczyna się festiwal w Cannes Rozpoczyna się 72. festiwal filmowy w Cannes. Impreza potrwa do 25 maja. » więcej 2019-05-13, godz. 19:22 Europejska Noc Muzeów. Czym zaskoczą organizatorzy? [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt tysięcy osób co roku bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. W najbliższą sobotę odbędzie się już po raz 14. » więcej 2019-05-12, godz. 19:01 "Stare dzieje dobrych ludzi" czyli kolejna "Szwajowa Niedziela" [ZDJĘCIA] Wypełniona po brzegi sala, prezentacja reportaży autorki i koncert. Tak wyglądała "Szwajowa Niedziela" w szczecińskiej Starej Rzeźni. » więcej 2019-05-12, godz. 17:45 "Połączyliśmy siły zespołów niemieckich i polskich. To co mamy najlepszego z każdego z nich" Koncert zatytułowany "Na dworze Krystyny Wazówny Królowej Szwecji" to kolejne spotkanie muzyczne na które zaprasza 16. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. » więcej 2019-05-12, godz. 15:18 Ostatnie konkursowe spektakle Kontrapunktu Przedstawienie „Lwów nie oddamy" Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, to ostatni spektakl konkursowy Kontrapunktu. Publiczność zobaczy go na scenie Teatru lalek Pleciuga o godzinie 16.30. » więcej 2019-05-12, godz. 13:46 "Zaczytani w Ogrodzie" w Przelewicach Na salon literacki "Zaczytani w Ogrodzie" zaprasza Biblioteka - Gminne Centrum Kultury w Przelewicach „Ogród Kultury”. » więcej 2019-05-12, godz. 12:43 "Szwajowa Niedziela" w Starej Rzeźni Dzień poświęcony pamięci szczecińskiej pisarki i dziennikarki telewizyjnej Moniki Szwai - w niedzielę w Starej Rzeźni. "Szwajowa Niedziela" odbędzie juz po raz czwarty. » więcej 2019-05-11, godz. 18:26 Muzyka Dawna rozbrzmi w Szczecinie Pierwszy koncert 16. Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej już w sobotę wieczorem. Organizatorzy zapraszają w ciągu dwóch weekendów na pięć wydarzeń festiwalowych. » więcej 2019-05-11, godz. 17:25 Konkurs wokalny z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Koło Naukowe Wokalistów Odeon przy Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie pod opieką prof. Joanny Tylkowskiej-Drożdż, organizuje I Wydziałowy Konkurs Wokalny w Ogrodzie Zimowym Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej
216217218219220221222