Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2018-07-09, godz. 13:08 Lato z Muzami coraz bliżej. Laur Cisowy dla autorskiego duetu Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Lauru Cisowego, czyli nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej przez organizatorów 'Lata z Muzami' w Nowogardzie. 22. edycja festiwalu, podczas której… » więcej 2018-07-07, godz. 08:52 "Powolność" na inSPIRACJACH. Ruszył Festiwal Sztuk Wizualnych Wystawami pt. 'Powolność' i 'Życie jest podwórkiem' zainaugurowano w piątek wieczorem w szczecińskiej Trafostacji Sztuki Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych inSPIRACJE. Impreza odbywa się po raz 13. Głównym tematem tegorocznej… » więcej 2018-07-06, godz. 19:20 Wakacyjna opera zawitała nad morze O godzinie 20.30 w Świnoujściu startuje I Letni Festiwal Operowy. To za sprawą Opery na Zamku w Szczecinie, przez dwa najbliższe weekendy zabrzmią szlagiery operowe, operetkowe, musicalowe i lekkie włoskie canzonetty - najlepsze z n… » więcej 2018-07-06, godz. 19:04 W Międzyzdrojach odsłonięto ławeczkę Ireny Jarockiej Ławeczka Ireny Jarockiej odsłonięta w Międzyzdrojach podczas 23. Festiwalu Gwiazd. Wydarzenie zgromadziło tłumy. » więcej 2018-07-06, godz. 17:49 Artyści trenują do tradycyjnego meczu artystów z samorządowcami Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce. Na Festiwalu Gwiazd można poczuć się gwiazdą, tylko tutaj każdy z jest częścią wielkiej sceny, a artyści są na wyciągnięcie ręki. » więcej 2018-07-06, godz. 16:30 "Rock to jest wnętrze, sposób na życie i patrzenia na świat" Mocne brzmienia i rockowe zmagania - to wszystko w sobotę w Szczecinie. Dziewczyny Rocka - Wanda Kwietniewska, Małgorzata Ostrowska, Urszula i Izabela Trojanowskie - to temat przewodni III edycji ogólnopolskiego Zjazdu Młodych Gwiazd. » więcej 2018-07-06, godz. 10:03 Historia hip-hopu wg Jimka. Tłumy na urodzinowym koncercie [ZDJĘCIA] Jimek, czyli Radzimir Dębski, orkiestra symfoniczna szczecińskiej filharmonii, a także raperzy: Miuosh oraz Joka i Abradab z legendarnego składu Kaliber 44 wystąpili w czwartek wieczorem w Teatrze Letnim. Koncert odbył się z okazji… » więcej 2018-07-04, godz. 22:23 Pierwsze nagrody Suspense Film Festival rozdane [ZDJĘCIA] Rozpoczął się 'Suspense Film Festival', czyli Kołobrzeski Festiwal Filmowy. Do kurortu zjechali polscy i zagraniczni twórcy. » więcej 2018-07-04, godz. 10:47 Gwiazdy w Międzyzdrojach. Rozpoczyna się festiwal 23. Festiwal Gwiazd rozpocznie się w środę wieczorem w Międzyzdrojach. W programie kilkudniowej imprezy są liczne koncerty, spektakle oraz spotkania z popularnymi aktorami i muzykami. » więcej 2018-07-02, godz. 16:59 Szczecińscy archiwiści pomagali uporządkować zbiory Paryskiej Kultury Archiwum Paryskiej Kultury, które znajduje się w Maisons Laffitte pod Paryżem, zostało uporządkowane i opisane. Zrobili to m.in. szczecińscy archiwiści. » więcej
241242243244245246247