Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2017-01-16, godz. 21:24 Opera od środka. Jak wygląda sala prób i co znajduje się nad sceną? [ZDJĘCIA] Sala baletowa, podziemia czy komnata z freskami z XVI wieku - m.in. takie pomieszczenia Opery na Zamku mogli w poniedziałek zwiedzić szczecinianie. To w ramach dnia otwartego instytucji. Opera zorganizowała go z okazji swojego 60-lecia. » więcej 2017-01-16, godz. 07:36 Bezpłatny spacer po Operze z przewodnikiem Szczecińska Opera zaprasza na bezpłatne zwiedzanie. Uczestnicy zobaczą m.in. baletową salę prób, orkiestron, podziemia, a także komnatę z najstarszymi freskami w regionie. » więcej 2017-01-15, godz. 08:51 Jubileuszowy koncert w 60-lecie Opery na Zamku [ZDJĘCIA] 60. urodziny obchodzi "Opera na Zamku". Szczecińska scena sobotnim koncertem świętowała jubileusz. » więcej 2017-01-13, godz. 18:21 Choinkowy las na suficie Kilkadziesiąt choinek zawisło czubkami do dołu pod sufitem Kinoteatru Pod Złotym Leszczem w Szczecinie. To instalacja Katarzyny Szeszyckiej. » więcej 2017-01-13, godz. 08:40 Dzieła Strzemińskiego w szczecińskim Muzeum Narodowym Dzieła Władysława Strzemińskiego można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym. Ekspozycja specjalna została zorganizowana w związku z kinową premierą opowiadającego o życiu malarza filmu "Powidoki". » więcej 2017-01-13, godz. 07:59 Koncert kolęd z różnych stron świata „Betlejem w Szczecinie" czyli koncert kolęd z różnych stron świata rozpocznie się w piątek o godzinie 19 w Azoty Arenie. » więcej 2017-01-11, godz. 19:17 "To będzie uczta". Bogaty program festiwalu filmowego w Szczecinie Filmy, koncerty i wystawy, a także spotkania z podróżnikami - po raz szósty w Szczecinie odbędzie się Przegląd Filmów o Górach. » więcej 2017-01-10, godz. 18:34 Wystawa o bohaterze w Przełomach [ZDJĘCIA] Plakaty poświęcone postaci Witolda Pileckiego można oglądać w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2017-01-10, godz. 17:42 Hołd dla patrona Filharmonii To symboliczne oddanie hołdu patronowi szczecińskiej Filharmonii w 140. rocznicę jego urodzin. » więcej 2017-01-09, godz. 07:42 Musical "La La Land" największym zwycięzcą gali Złotych Globów [WIDEO] Komediowy film muzyczny w Los Angeles zdobył 7 statuetek we wszystkich kategoriach, w których był nominowany. » więcej
359360361362363364365