Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Historię Kołbacza wyświetloną na ścianie gotyckiego kościoła można było obejrzeć w sobotę wieczorem w ramach kolejnej edycji "Cieni zapomnianych kultur". Tym razem Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki tematem przewodnim wydarzenia uczyniło właśnie Kołbacz.
"Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.

800-letni kościół, zamieniony przed wiekami na spichlerz, ma stać się galerią. Zakłada to właśnie "Projekt: Kołbacz". - Chcemy w tej galerii zorganizować muzeum diecezjalne. Natomiast w domu konwersów - zaplecze - mówi kustosz Kołbacza i proboszcz, ksiądz Andrzej Sowa. - Tematem projektu jest polepszenie dostępności turystycznej do obiektu, jakim było dawne opactwo, a później letnia rezydencja książęca.

W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali koncert, podczas którego zaprezentowano współczesną interpretację na klarnety i wiolonczelę średniowiecznych utworów Piotra z Grudziądza. Był także mapping inspirowany historią cystersów kołbackich. - Warto tutaj przyjeżdżać. Wszystko jest wpisane w to opactwo. Wszystko wyglądało przepięknie. Kto w tym roku nie przyjechał, niech żałuje. To było spotkanie z wyższą sztuką w miejscu historycznym. Światła i dźwięk były ze sobą tak spasowane, że aż nie możemy wypowiedzieć tego, co czujemy - mówili widzowie.

"Cienie zapomnianych kultur" odbyły się już po raz 11.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-02-07, godz. 16:31 IPN chce przypomnieć bohaterów niepodległości. Organizuje konkurs "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej" - to konkurs, który Instytut Pamięci Narodowej przygotował dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego ideą jest upamiętnienie osób, które zostały wyróżnione Krzyżem… » więcej 2018-02-07, godz. 11:47 Wystartował konkurs na projekt Mediateki Coraz bliżej powstania Mediateki na osiedlu Majowym w Szczecinie. » więcej 2018-02-07, godz. 00:06 Zapraszamy na koncert szczecińskiej grupy ETA [WIDEO] Kolejna koncertowa premiera w Radiu Szczecin. » więcej 2018-02-06, godz. 20:38 Niezwykła wystawa na jubileusz Pleciugi [ZDJĘCIA] Ręcznie wykonana scenografia, marionetki czy pacynki ze spektaklów Teatru Lalek "Pleciuga"- od wtorku można zobaczyć z bliska. » więcej 2018-02-06, godz. 19:38 "Biedermeier" w Muzeum Narodowym. Pierwsza tak duża wystawa w Polsce [ZDJĘCIA] W Muzeum Narodowym w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do piątkowego otwarcia wystawy zatytułowanej "Biedermeier". » więcej 2018-02-06, godz. 09:16 Podwójne święto Teatru Lalek "Pleciuga" Teatr Lalek "Pleciuga" świętuje sześćdziesiątą piątą rocznicę teatru i dziesiątą rocznicę działalności w nowej siedzibie. » więcej 2018-02-05, godz. 17:21 "O dwóch takich, co skroplili azot" - wybuchy w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] Dwóch szalonych naukowców i spektakularny wybuch ciekłego azotu można było zobaczyć w poniedziałek na placu Zamenhofa w Szczecinie. » więcej 2018-02-05, godz. 16:26 Sztuka osób niepełnosprawnych. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Sztuka to dla nich lekarstwo na intelektualną i fizyczną niepełnosprawność - tak mówią terapeuci o uczestnikach ogólnopolskiego konkursu artystycznego. Ich prace można było oglądać w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2018-02-05, godz. 08:59 Światowej sławy jazzman w Radiu Szczecin: Muzyka jest niezwykle potężna, symboliczna [WIDEO] Jazz to metafora demokracji i służy do jednoczenia ludzi - tak mówi Wynton Marsalis i zachęca, by dobrego jazzu posłuchać w poniedziałek na antenie Radia Szczecin. » więcej 2018-02-04, godz. 12:33 Wojciech Pokora nie żyje W wieku 83 lat zmarł Wojciech Pokora. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. » więcej
290291292293294295296