Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Ostatnie pokazy konkursowe odbędą się we wtorek na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. O Złoty Opornik, główną nagrodę imprezy, walczą 23 produkcje dokumentalne inspirowane polskimi dziejami walki o wolność w latach 1939-1989.
We wtorek w Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie mogli obejrzeć "Lawinę" Jędrzeja Lipskiego. To historia zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził major Henryk Flame, ps. "Bartek". Niepokonany w boju oddział z Podbeskidzia zlikwidowało UB i KBW w akcji pod kryptonimem "Lawina". Reżyser dotarł do archiwalnych nagrań dokumentujących tamte wydarzenia.

- W Filmotece Narodowej czy w Telewizji Polskiej znajdują się takie materiały, obrazki ruchome, pokazujące działania drugiej strony, czyli Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego. Te materiały wykorzystujemy w filmie. Oprócz tego wykorzystujemy dużą liczbę zdjęć, które robili sobie żołnierze w oddziale "Bartka" - powiedział Lipski.

Także we wtorek widzowie mogli obejrzeć film Sławomira Cioka "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303". To portret Witolda Aleksandra "Alexa" Herbsta, który wraca do wspomnień z okresu, gdy walczył w dywizjonach 308 i 303 w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Sławomir Ciok zaznaczył, że starał się, by konstrukcja filmu trzymała się klasycznych wzorców.

- Myślałem o tym, żeby korzystać z najlepszych wzorców dramaturgicznych, żeby to była klasyczna struktura trzech aktów, żeby to było napięcie, które utrzymuje widza przez cały czas i wreszcie, żeby to był bohater, który hipnotyzuje widza - wyjaśnił reżyser. W jego ocenie, film jest dziełem przedstawiającym wizję polskości, którą "można pokazywać na świecie".

Laureatów nagród w dwóch głównych konkursach - filmowym i radiowym - poznamy wieczorem podczas gali zamknięcia festiwalu. Przyznane zostaną również specjalne nagrody festiwalu: Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, a nagroda literacka przypadnie poecie i eseiście Przemysławowi Dakowiczowi.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2019-06-14, godz. 17:01 Spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków W piątek w Szczecinie pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków. » więcej 2019-06-14, godz. 12:17 Wystawa w hołdzie Leonardowi da Vinci [ZDJĘCIA] Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich wystawą „Leonardesca' wpisuje się w ogólnoświatowe obchody 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. 18 artystów z Włoch i Polski składa swoimi pracami swoisty hołd wybitnemu człowiekowi… » więcej 2019-06-14, godz. 08:16 Polsko-japońska melancholia w Trafostacji [ZDJĘCIA] Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią stało się pretekstem do przygotowania polsko-japońskich wystaw sztuki współczesnej w trzech miastach: Kioto, Poznaniu i Szczecinie. » więcej 2019-06-12, godz. 18:28 "Wspaniała artystka i niebanalny człowiek". Ostatnia droga Barbary Warzeńskiej Zgromadzeni na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pożegnali Barbarę Warzeńską-Kiełtykę. Malarka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Była wieloletnią członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, animatorką życia artystycznego… » więcej 2019-06-12, godz. 16:21 Studio Musicalove pokaże efekty swoich prac Premierowe pokazy spektakli Studia Musicalovego w Szczecinie już w środę na deskach Teatru Lalek Pleciuga. » więcej 2019-06-09, godz. 08:36 "Widzieliśmy dusze, jak fruwają". Piękny koncert na cmentarzu Od wielu lat w okolicach Dni Morza, Szczecin pamięta w sposób szczególny o marynarzach, których morze zabrało na wieczną wachtę. » więcej 2019-06-08, godz. 13:19 Klimatyczny koncert poświęcony pamięci marynarzy, którzy nie wrócili z morza Koncert 'Tym, którzy nie powrócili z morza' po raz kolejny odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. » więcej 2019-06-08, godz. 07:45 Wystawa zdjęć Andrzeja Ryfczyńskiego [ZDJĘCIA] Pierwsza konferencja prasowa Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, kolejki do budek telefonicznych, architektura nadmorskiego kurortu z lat 60. tych ubiegłego wieku... Takie i wiele innych zdjęć można zobaczyć na otwartej w piątek wystawie… » więcej 2019-06-07, godz. 09:24 "Zaczęliśmy śpiewać po długiej podróży, bo to było ponad 10 godzin" Przygotowania do występu były bardzo wymagające, ale ciężka praca się opłaciła. Tak mówiła na naszej antenie w 'Rozmowie pod krawatem' - kierowniczka artystyczna i dyrygentka chóru szczecińskiej Akademii Morskiej, Sylwia Fabia… » więcej 2019-06-06, godz. 20:30 Historia Polonii harbińskiej w Książnicy Pomorskiej W czwartek w Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę 'Z Harbina do Szczecina. 70. rocznica repatriacji Polonii harbińskiej'. » więcej
189190191192193194195