Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Ostatnie pokazy konkursowe odbędą się we wtorek na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. O Złoty Opornik, główną nagrodę imprezy, walczą 23 produkcje dokumentalne inspirowane polskimi dziejami walki o wolność w latach 1939-1989.
We wtorek w Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie mogli obejrzeć "Lawinę" Jędrzeja Lipskiego. To historia zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził major Henryk Flame, ps. "Bartek". Niepokonany w boju oddział z Podbeskidzia zlikwidowało UB i KBW w akcji pod kryptonimem "Lawina". Reżyser dotarł do archiwalnych nagrań dokumentujących tamte wydarzenia.

- W Filmotece Narodowej czy w Telewizji Polskiej znajdują się takie materiały, obrazki ruchome, pokazujące działania drugiej strony, czyli Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego. Te materiały wykorzystujemy w filmie. Oprócz tego wykorzystujemy dużą liczbę zdjęć, które robili sobie żołnierze w oddziale "Bartka" - powiedział Lipski.

Także we wtorek widzowie mogli obejrzeć film Sławomira Cioka "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303". To portret Witolda Aleksandra "Alexa" Herbsta, który wraca do wspomnień z okresu, gdy walczył w dywizjonach 308 i 303 w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Sławomir Ciok zaznaczył, że starał się, by konstrukcja filmu trzymała się klasycznych wzorców.

- Myślałem o tym, żeby korzystać z najlepszych wzorców dramaturgicznych, żeby to była klasyczna struktura trzech aktów, żeby to było napięcie, które utrzymuje widza przez cały czas i wreszcie, żeby to był bohater, który hipnotyzuje widza - wyjaśnił reżyser. W jego ocenie, film jest dziełem przedstawiającym wizję polskości, którą "można pokazywać na świecie".

Laureatów nagród w dwóch głównych konkursach - filmowym i radiowym - poznamy wieczorem podczas gali zamknięcia festiwalu. Przyznane zostaną również specjalne nagrody festiwalu: Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, a nagroda literacka przypadnie poecie i eseiście Przemysławowi Dakowiczowi.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej
304305306307308309310