Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Ostatnie pokazy konkursowe odbędą się we wtorek na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. O Złoty Opornik, główną nagrodę imprezy, walczą 23 produkcje dokumentalne inspirowane polskimi dziejami walki o wolność w latach 1939-1989.
We wtorek w Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie mogli obejrzeć "Lawinę" Jędrzeja Lipskiego. To historia zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził major Henryk Flame, ps. "Bartek". Niepokonany w boju oddział z Podbeskidzia zlikwidowało UB i KBW w akcji pod kryptonimem "Lawina". Reżyser dotarł do archiwalnych nagrań dokumentujących tamte wydarzenia.

- W Filmotece Narodowej czy w Telewizji Polskiej znajdują się takie materiały, obrazki ruchome, pokazujące działania drugiej strony, czyli Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego. Te materiały wykorzystujemy w filmie. Oprócz tego wykorzystujemy dużą liczbę zdjęć, które robili sobie żołnierze w oddziale "Bartka" - powiedział Lipski.

Także we wtorek widzowie mogli obejrzeć film Sławomira Cioka "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303". To portret Witolda Aleksandra "Alexa" Herbsta, który wraca do wspomnień z okresu, gdy walczył w dywizjonach 308 i 303 w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Sławomir Ciok zaznaczył, że starał się, by konstrukcja filmu trzymała się klasycznych wzorców.

- Myślałem o tym, żeby korzystać z najlepszych wzorców dramaturgicznych, żeby to była klasyczna struktura trzech aktów, żeby to było napięcie, które utrzymuje widza przez cały czas i wreszcie, żeby to był bohater, który hipnotyzuje widza - wyjaśnił reżyser. W jego ocenie, film jest dziełem przedstawiającym wizję polskości, którą "można pokazywać na świecie".

Laureatów nagród w dwóch głównych konkursach - filmowym i radiowym - poznamy wieczorem podczas gali zamknięcia festiwalu. Przyznane zostaną również specjalne nagrody festiwalu: Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, a nagroda literacka przypadnie poecie i eseiście Przemysławowi Dakowiczowi.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2016-10-14, godz. 22:48 Cyrwus i Zborowski czytają w Szczecinie. Pełna sala w Książnicy Festiwal Czytania 'Odkrywcy Wyobraźni' rozpoczął się w piątek w Szczecinie. W Sali pod Piramidą w Książnicy Pomorskiej fragmenty m.in. 'Krzyżaków' Henryka Sienkiewicza czy 'Mistrza i Małgorzaty' Michaiła Bułhakowa czytali aktorzy:… » więcej 2016-10-13, godz. 13:53 Bob Dylan z Literacką Nagrodą Nobla Amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta w czwartek został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. » więcej 2016-10-13, godz. 12:10 Zmarł słynny "Czterdziestolatek" Nie żyje Andrzej Kopiczyński, słynny 'Czterdziestolatek'. Aktor grał główną rolę w tym serialu - inżyniera Stefana Karwowskiego. » więcej 2016-10-12, godz. 13:28 Fotografie z kosmosu do zobaczenia w Szczecinie Zdjęcia pochodzące ze zbiorów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA będzie można od środy oglądać w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. O godz. 17 odbędzie się tam wernisaż wystawy 'America in Space'. » więcej 2016-10-12, godz. 12:33 Malarstwo współczesne w Szczecinie 25. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego oficjalnie rozpoczyna się w Szczecinie. W środę jury ogłosi zwycięzców. Na tegoroczny przegląd swoje prace nadesłało blisko 300 artystów z całej Polski oraz zagranicy. » więcej 2016-10-12, godz. 10:40 Fotografik ze Szczecina wyróżniony Szczeciński fotografik - jako jedyny w Polsce - ze srebrnym tytułem wybitnego artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. » więcej 2016-10-12, godz. 08:35 Wręczą Nagrodę Pokoju. Po raz pierwszy w Szczecinie W środę wieczorem poznamy laureata międzynarodowej Nagrody Pokoju, ufundowanej przez znanego malarza Wojciecha Siudmaka. Gala, podczas której wyróżnienie zostanie wręczone, po raz pierwszy odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2016-10-07, godz. 16:44 Kino uchodźcze w Akademii Sztuki Kino uchodźcze w sali teatralnej szczecińskiej Akademii Sztuki. Do niedzieli można tam wziąć za darmo udział w małym festiwalu pod hasłem 'Filmy w drodze'. » więcej 2016-10-06, godz. 23:28 Jazzowo w Radiu Szczecin. Koncert i premiera w S1 [WIDEO, ZDJĘCIA] Jazzowy kwartet The Beat Freaks wystąpił w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. Koncert był premierą ich debiutanckiej płyty pt. 'Leon'. » więcej 2016-10-05, godz. 22:07 "Ulice Szczecina" po raz drugi Promocja drugiego wydania 'Ulic Szczecina' Artura Daniela Liskowackiego odbyła się w środę w salonie literackim Miejskiej Biblioteki Publicznej. To w ramach Szczecińskich Spotkań Literackich. » więcej
350351352353354355356