Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wojciech Kostrzewa (drugi z prawej strony) – zwycięzca pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego. Fot. Filharmonia Szczecin
Wojciech Kostrzewa (drugi z prawej strony) – zwycięzca pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego. Fot. Filharmonia Szczecin
Wojciech Kostrzewa wygrał Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wręczono nagrody laureatom Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego z okazji stulecia ZAiKS-u. Sześcioosobowe jury pod przewodnictwem znanego włoskiego kompozytora Lorenzo Ferrero, spośród 85 prac nadesłanych m.in. z Austrii, Białorusi, Finlandii, Holandii, Izraela, Kolumbii, Niemiec, Polski, Serbii, Wielkiej Brytanii i Włoch wyłoniło sześć utworów, które w piątek - w prawykonaniach - zaprezentowali szczecińscy filharmonicy pod dyrekcją Patrycji Pieczary i Adama Sztaby.

Licznie zgromadzona publiczność owacyjnie przyjęła wykonanie premierowych kompozycji autorów z Austrii, Korei, Niemiec i Polski.

- Możemy być tylko i wyłącznie zadowoleni z faktu, że nasza inicjatywa spotkała się z tak fantastycznym przyjęciem w Szczecinie: najpierw przez dyrekcję filharmonii, później przez muzyków Orkiestry Symfonicznej i wreszcie przez publiczność - mówi Miłosz Bembinow, sekretarz konkursu i zarazem przewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Muzyki Poważnej, zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Międzynarodowe jury dostrzegło bardzo wysoki poziom artystyczny wykonanych kompozycji oraz ich ogromną różnorodność stylistyczną. Pierwszą nagrodę, 50 tys. złotych, przyznało polskiemu twórcy Wojciechowi Kostrzewie za kompozycję „Glow”.

- Podszedłem do tematu dosyć luźno zaspokajając swoje inklinacje, troszkę może rozrywkowe, takie rytmiczne i harmoniczne. Chciałem troszkę takiej czystej muzyki, czystej radości zawrzeć w tym utworze - przyznaje artysta.

Wojciech Kostrzewa otrzymał również nagrodę publiczności.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2018-09-27, godz. 06:38 Coraz więcej prywatnych muzeów w Polsce. Dyskusja w "RSnW" 134 tzw. "prywatne muzea" powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2018-09-26, godz. 14:58 Apel o bojkot filmu. "Przykład ohydnej, profanującej sacrum sztuki" Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało o bojkot filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Zdaniem stowarzyszenia, film jest "przykładem ohydnej, profanującej sacrum sztuki". » więcej 2018-09-26, godz. 12:50 Nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki W Szwecji ukaże się wkrótce nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki. Tym razem postać stworzona przez Astrid Lindgren, zamieni się w romską dziewczynkę i zamieszka, na owianych złą sławą, przedmieściach Sztokholmu. » więcej 2018-09-26, godz. 10:23 Opętany przywódca i ostatnie dni sekty. Premiera "Guru" w Szczecinie Dzieło Laurenta Petitgirarda zatytułowane "Guru" już w najbliższy piątek będzie miało swoją prapremierę na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. To opowieść o ostatnich dniach sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. » więcej 2018-09-25, godz. 22:01 Bill Cosby skazany za molestowanie na minimum 3 lata więzienia Amerykański aktor Bill Cosby spędzi w więzieniu od 3 do 10 lat za molestowanie seksualne koszykarki Andrei Constand. Sąd w stanie Pensylwania orzekł wyrok wobec 81-letniego aktora w sprawie, która dotyczy wydarzeń z 2004 roku. W kwietniu… » więcej 2018-09-25, godz. 17:15 „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła” Kolejne Zamkowe Forum Kultury już we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem tematem forum jest „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”. » więcej 2018-09-25, godz. 10:54 Wspólne brzmienia w Szczecinie. Chór "AeMki" i Mikromusic na jednej scenie Zespół Mikromusic, Skubas, Smolik i Chór Akademii Morskiej wystąpili razem w szczecińskiej filharmonii. To w ramach piątej edycji projektu "Wspólne brzmienia". Koncert odbył się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-09-24, godz. 18:21 "Mój ojciec - sierżant Laluś", czyli spisana historia Żołnierza Wyklętego Był ostatnim w powojennej Polsce Żołnierzem Wyklętym. Zginął w 1963 roku. Historię życia sierżanta Józefa Franczaka opisał jego syn Marek. » więcej 2018-09-24, godz. 16:31 "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego kandydatem do Oscara Członkowie komisji oscarowej zdecydowali, że polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie najnowszy film Pawlikowskiego. » więcej 2018-09-23, godz. 19:55 Gala wręczenia nagród w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym… » więcej
244245246247248249250